Johnny i Amber: Holivudsko suđenje stoljeća puno je veće od šoubiznisa - ovo je prekretnica "Me too" pokreta i "Cancel kulture" kroz pad zadnjeg tabua
Zadnjih nekoliko tjedana samo jedna priča mogla se povremeno probiti kroz naslovnice brojnih medija gdje je totalnu dominaciju zauzeo rat u Ukrajini - ona koja se tiče sudske parnice bivših supružnika Johnnya Deppa i Amber Heard. Ali zašto uopće spominjati to? Nije li ovdje riječ samo o obliku voajerizma (suđenje se prenosi uživo) i zadovoljavanju potrebe za spoznajom da i "bogati plaču"? Pa baš i ne, jer ono što je očito započelo kao to pretvorilo se u međuvremenu u nešto puno veće. Neki kažu da je riječ o suđenju stoljeća, ali i od toga je veće - ovaj sudski proces u par tjedana je prerastao u bitan kulturološki fenomen i nešto što će imati dalekosežne posljedice i to bez obzira kako sudski proces završio!
Ali za sve one koji nisu upoznati s pričom moramo prvo dati kratak uvod. Johnnya Deppa svakako znate. U jednom trenutku bio je najplaćeniji glumac u Hollywoodu, nakon što je utjelovio lik ekscentričnog kapetana Jacka Sparrowa u serijalu "Pirati s Kariba". Od prvog nastavka prošlo je već gotovo 20 godina (snimljen 2003.) i to je oduvijek bio tipični blockbuster u proizvodnji Disney korporacije, ništa naročito, a idući nastavci (snimljeno ih je ukupno 5) bili su samo reciklaža inicijalne ideje. Šteta za Deppa (ne i njegov novčanik) koji je talentiraniji od toga, a u njegovoj dugačkoj filmografiji mogu se pronaći filmovi puno vrijedniji gledanja - recimo "Platoon" Olivera Stonea, "The Ninth Gate" Romana Polanskog, a svakako valja barem jednom pogledati "Fear and Loathing in Las Vegas" iz 1998. u kojem glumi Huntera S. Thompsona (njegov dugogodišnji prijatelj, pa i uzor) kojeg se smatra ocem "gonzo novinarstva".
Deppov performans u kultnom filmu iz 1998. je izuzetan. Radnja u klasičnom smislu ne postoji. Pratimo dogodovštine dvojice otkačenih likova kojima je droga već davno preotela razum i sve to je u isto vrijeme i komično i tragično (radnja filma smještena je početkom 70-ih), baš nekako kao i sam hippie pokret koji je doživio brutalno buđenje nakon što su prošla "ljeta ljubavi".
Neki će reći kako je Depp možda malo i "predobro" odglumio hiperaktivnog narkomana. Razlog postoji. Sam Depp, kako je u više navrata priznao, počeo je koristiti narkotike još i prije nego je stasao kao tinejdžer. Odrastao je s problematičnom majkom koja je bila sklona nasilju, ali i supstancama. Kao dijete, od kojih 11 godina, kupovao joj je tablete protiv bolova i za smirenje, o kojima je bila ovisna, pa se "usput" i sam navukao na to. Uskoro su uslijedile i sve ilegalne droge preko kojih je prešao, a neke su s njim ostale kroz cijeli život (Johnny, vječno mladolikog izgleda, danas ima već 58 godina).
Dolazi iz siromašne obitelji. Majka mu je bila konobarica, otac građevinar. Otac ih je napustio kad je imao 15. Mladi Johnny nikad nije imao ideju baviti se glumom, želio je samo ono što mu je bila pokretačka snaga - rock n roll. Kao mladi gitarist dospio je do Los Angelesa, ali se njegov bend raspao. Da bi preživio radio je sve i svašta, svaki posao koji je mogao naći u oglasniku.
S 20 godina već je bio u braku s Lori Ann Allison, a ona ga je pak upoznala s glumcem koji je upravo počinjao karijeru - Nicolasom Cageom. Dvojica su generacija, a osim toga brzo ih je spojila i ljubav prema alkoholu. Poznanstvo s Cageom za njega će biti životna prekretnica jer ovaj će ga spojiti s redateljem Wesom Cravenom i tako će mladi Depp, bez ikakvog konkretnog glumačkog iskustva i škole dobiti ulogu u kultnom filmu "Strava u Ulici Brijestova" (1984).
Proboj će biti brz i uslijedit će brojni veliki filmovi među kojima se u ovoj fazi njegove karijere svakako ističe "Edward Scissorhands" iz 1990. (od Tima Burtona).
Njegov prvi brak trajao je kratko, tri godine. U međuvremenu povezivat će ga se s brojnim poznatim glumicama, ali u idući brak ulazi tek 1998. - s francuskom pjevačicom, manekenkom i glumicom Vanessa Paradis provesti će u braku 15 godina te će dobiti dvoje djece. Zašto se njihov brak raspao valjda znaju samo oni. Depp je kroz cijelu svoju karijeru pazio na to da njegov privatni život bude njegova privatna stvar. Ta konstatacija je poprilično ironična s obzirom što slijedi...
Sjećamo se Huntera S. Thompsona? Po njegovoj knjizi "The Rum Diary" - koju ovaj nije ni izdao, zapravo bio je to tek odbačeni rukopis - Depp je odlučio snimiti film 2009. Trebao je to u neku ruku biti i njegov čin opraštanja od dugogodišnjeg prijatelja koji je preminuo 2005. Depp je producent i glavni glumac, a radnja filma događa se u Puerto Ricu negdje 60-ih godina. Film sam po sebi je... "dobar" iako pomalo slabo razvijen, a kraj je poprilično antiklimaktičan. Ali ono što je puno zanimljivije od samog filma je odabir uloga.
Za glavnu žensku ulogu, ljubavni interes Deppovog lika, odabrana je mlada glumica Amber Heard (tada je imala 25, Johnny je imao 48) koja je snimila već 20-ak filmova, no nije bila nešto naročito poznata.
Johnny Depp i Amber Heard 2014. godine
Puerto Rico, more, vino, zavodljiva plavuša, Deppova kriza srednjih godina - sve je to odradilo svoje i dvoje su postali par. Isprva su se krili od javnosti, ali uskoro je njihova veza postala obznanjena te su se i vjenčali 2015. Brak neće dugo trajati, već 2017. podnijeli su zahtjev za razvod.
I to bi bilo to, još jedan u nepreglednom nizu propalih holivudskih brakova, da se Amber nije u prosincu 2018. odlučila napisati tekst za The Washington Post. Taj tekst promijenit će sve, za nju, za Deppa, a bome i za cijeli proces jednog fenomena u Americi. Naime, u tekstu Amber optužuje Deppa (iako ga u samom tekstu ne navodi imenom, iako je jasno na koga se misli) za psihičko i fizičko zlostavljanje. Tvrdi da ju je tukao, udarao šakama, prijetio da će je ubiti... Strašne stvari.
No, njezin istup u javnost dolazi na samom vrhuncu tzv. "Me too" (i ja) pokreta koji je krenuo kada su mnoge žene, prvenstveno u Hollywoodu, odlučile javno progovoriti o seksualnim i drugim napadima moćnika. To je dovelo do pada jednog od najmoćnijih holivudskih producenata, notornog Harveya Weinsteina, ali i mnogih drugih.
"Me too" je bio svakako važan pokret i pojava. Brojne žene su osjetile da mogu progovoriti o svojim zlostavljačima i da će se njihov glas čuti. Ipak, najglasnije se čuo glas najpoznatijih, ali svejedno, osnova pokreta svakako je imala svoju važnost i vrijednost.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.