Jedan od najrazornijih sukoba 20. stoljeća je onaj za kojeg nitko nije čuo: Američki "Tajni rat" u Laosu - u 9 godina na zemlju od svega nekoliko milijuna stanovnika bačeno je više bombi nego u cijelom Drugom svjetskom ratu
![](/ad/2018/assets/tekstSlike/qmbs41589514996_f.jpg)
Laos je zemlja koja se ne spominje previše. Površinski poprilično velika, no rijetko naseljena. Nalazi se između Mijanmara i Kine na sjeverozapadu, Vijetnama na istoku, Kambodže na jugoistoku i Tajlanda na zapadu i jugozapadu. Ima oko 6,5 milijuna stanovnika što znači da je vrlo "sitna" u usporedbi s njenim prvim susjedima - najmanji susjed je Kambodža s oko 15 milijuna stanovnika, Mijanmar ima preko 50 milijuna stanovnika, Tajland oko 70 milijuna, Vijetnam gotovo 100 milijuna, a o Kini da ni ne pričamo.
Što znamo o Laosu? Da danas ima jednostranačku socijalističku vlast. Da je nekoć zemlja bila dio Francuske Indokine... No, jeste li znali da je Laos najbombardiranija zemlja na svijetu? Da su američki bombarderi u "tajnom ratu" izbacili više bombi na mali Laos nego što je palo ukupno, od strane svih, tijekom cijelog Drugog svjetskog rata?
Jedan od razloga zašto je razaranje Laosa danas još uvijek poprilična nepoznanica, barem izvan Azije, je taj što je američki rat u Laosu bila strogo čuvana tajna iako se taj rat vodio od 50-ih do 70-ih godina prošlog stoljeća... tek 1997., na današnji dan, 15. svibnja, je SAD priznao svoje sudjelovanje u tom ratu.
Kakav je to rat zapravo bio? Bio je to građanski rat (1959-1975), tipičan za ono vrijeme, vrijeme Hladnog rata. Borile su se dvije ideološke frakcije - komunistički pokret Pathet Lao ("Laos nacija") i monarhistička vlast. Komuniste su podupirale zemlje poput Kine i SSSR-a dok su monarhiste podupirali SAD, Južni Vijetnam, Tajland i drugi. Dakle, govorimo o tipičnom ratu koji se uvelike vodi preko posrednika.Položaj Laosa na karti
Dakako, u to vrijeme SAD aktivno vodi kopneni rat u Vijetnamu gdje pokušavaju spriječiti komunističku pobjedu. No, u isto vrijeme brine ih mogućnost da bi komunisti mogli zavladati i u drugim zemljama. Laos je naročito važan zbog svog strateškog položaja. No, ući u teško pristupačan teren Laosa za SAD bila je gotovo nemoguća misija, stoga su odlučili kako će pokušati iz zraka spriječiti napredak komunista. Tu operaciju je na sebe preuzela američka CIA koja je također imala za cilj držati i cijeli rat u tajnosti. Dakako, pošto će se u potpunosti voditi iz zraka nije bilo "potrebe" o istom govoriti američkom narodu koji je već bio dovoljno frustriran Ratom u Vijetnamu! Nadalje, Laos je bio službeno neutralna zemlja.
Pathet Lao borciNije tu bilo previše taktike s američke strane. Znali su gdje su koridori koje koriste komunisti i jednostavno su odlučili da će te dijelove zemlje bombardirati bez prestanka, ali doslovno. Naime, iako su manje operacije provođene i ranije, intenzivno bombardiranje Laosa od strane američkih zračnih snaga počinje 1964. godine te će trajati ukupno 9 godina, do 1973. godine.
Američki bombarderi u tom periodu izbacili su više od 2 milijuna tona kasetnih bombi na Laos - to je prema nekim procjenama više bombi od svih bombi koje su bačene za vrijeme Drugog svjetskog rata! Mali Laos je stoga danas bez sumnje najbombardiranija zemlja u povijesti
Snage Sjevernog Vijetnama marširaju kroz LaosAmerički zrakoplovi poput AC-130 i B-52 polijetali su u tajnim misijama iz baza u Tajlandu, krcati s kasetnim bombama za maksimalno uništenje. SAD je pun zrakoplov bombi izbacivao u prosjeku svakih 8 minuta, 24 sata na dan, 9 godina u nizu (!).
Unatoč tom strašnom razaranju u konačnici rat su ipak dobile Pathet Lao komunističke snage, uz pomoć Sjevernog Vijetnama. No, do 1975. ubijena je jedna desetina populacije Laosa, oko 200,000 ljudi. Dvostruko toliko ih je ranjeno, a oko 750,000 ljudi, odnosno četvrtina tadašnje populacije, morala je pobjeći u izbjeglištvo kako bi se spasili.
Kada je CIA napokon otvorila svoje arhive saznali smo kako je američka vojska u Laosu izgubila svega 728 vojnika. Tek tada se otkrilo što CIA, uz blagoslov nekoliko političkih administracija, može biti.
Dakako, kasetne bombe jedno su od najodvratnijih oružja ne samo zbog svog trenutačnog učinka već i zbog toga što predstavljaju dugoročnu prijetnju. Procjenjuje se kako čak oko 30% američkih kasetnih bombi bačenih na Laos nije eksplodiralo - u godinama nakon rata, procjenjuje se, oko 20,000 civila je poginulo ili je ranjeno od eksplozija ovih bombi. Procjenjuje se kako ih je čak oko 80 milijuna i danas razasuto diljem Laosa.Američki predsjednik John F. Kennedy upozorava na prisutnost "komunističkih pobunjenika" u Laosu 1961. godine (izvor: Keystone/Getty Images)
2016. američki predsjednik Barack Obama, pred kraj mandata, postao je prvi američki predsjednik koji je posjetio Laos. Tamo je najavio 90 milijuna USD pomoći za razminiravanje - smiješno sitna cifra za trajnu štetu koju je SAD napravio ovoj zemlji.Bombardirani teritorij Laosa
Kako je moguće da danas gotovo nitko ne zna za užas koji se dogodio u Laosu? Rat u Laosu je potpuno zasjenjen Ratom u Vijetnamu. Svi su čuli za Rat u Vijetnamu, snimani su filmovi, pjesme... Laos je pak ostao "tajni rat" sve do danas. Većina Amerikanaca nije uopće svjesna da je njihova zemlja 9 godina neprekidno bombardirala zemlju po imenu Laos.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.