Japanski demografski izazovi i jezive ideje: Staraca je sve više, sistem je neodrživ, a neki mladi intelektualci predlažu konačna rješenja
Demografski problemi pojedinih razvijenih azijskih zemalja, naročito Japana, već su godinama poznati, no isto tako valja istaknuti kako oni s godinama postaju sve veći. Mladih, radno sposobnih ljudi, sve je manje, a umirovljenika sve više. Povrh toga životni vijek ljudi postaje sve dulji što pak znači da i sami umirovljenici duže primaju svoje mirovine. Dakako, to je novac kojeg su sami najčešće zaradili uplaćujući u mirovinski fond za vrijeme radnog vijeka i tu - u idealnom svijetu - ne bi smjelo biti nikakvih problema.
Jasno, svijet nije idealan, ni u Japanu, stoga imamo sustav koji jednostavno više nije u stanju podnijeti toliki teret umirovljenika. I što učiniti? U Europi je problem poprilično sličan i zadnjih godina ga se rješava kroz imigraciju. Dakako, do sada je vjerojatno svima jasno da Europa privlači migrante kako bi s njima popunila sve veće rupe na tržištu rada, a ne iz altruizma prema siromaštvu zemalja tzv. Trećeg svijeta.
Ali zašto onda zemlje poput Južne Koreje i Japana ne učine isto? Jednog dana možda i hoće, odnosno morat će, barem pokušati, ali danas... Još uvijek nisu baš voljni. Nema smisla okolišati - očito je da Japan i neke azijske zemlje imaju dosta "problema" s imigrantima, odnosno jednostavno ih ne vole baš previše.
Dakako, zadnji koji bi trebali Japanu držati bilo kakve lekcije o toleranciji prema migrantima smo "mi". Naime, prema istraživanju organizacije Gallup, prvih šest zemalja s najmanjom tolerancijom prema migrantima su (ovim redom): Sjeverna Makedonija, Mađarska, Srbija, Hrvatska, BiH, Crna Gora (!).
U slučaju Japana, mogli bismo to tako reći, jednostavno nije stasala politika koja bi probleme demografije i tržišta rada rješavala na način kako ga riješava jedna Njemačka.
Kako god da bilo, problem po Japan je sve veći i bit će potrebna rješenja. Što učiniti po pitanju činjenice da je starijih sve više, a mladih sve manje?
Mnogi imaju razne ideje, očekivano, no u javnosti se u zadnje vrijeme počelo pričati i o idejama koje, u najmanju ruku, zvuče poprilično jezivo, ali ih se daje kao ozbiljne teme rasprave, ne nešto što bi trebalo svojom skandaloznošću privući pažnju.
Za jedan od očitih primjera radikalnih ideja uzmimao asistenta profesora ekonomije na prestižnom sveučilištu Yale. Mladi intelektualac (37) zove se Yusuke Narita se odlučio aktivno pozabaviti pitanjem ubrzanog starenja japanske populacije.
"Smatram da je jedino rješenje vrlo jasno. Na kraju krajeva, nije li to masovno samoubojstvo, odnosno masovni 'seppuku' za starije?", rekao je za vrijeme jednog intervju. Dakako, "seppuku" se odnosi na japanski ritualni čin samoubojstva kojeg su usvojili samuraji tijekom 19. stoljeća. Seppuku bi trebalo biti nešto "časno", no to se odnosilo na samuraje, a ovdje pričamo o običnim ljudima koji su najčešće teško radili čitavog života da bi napokon uživali u svojoj mirovini!
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.