Zajednički sveobuhvatni akcijski plan, koji je u djelovanju između šest svjetskih sila i Islamske republike Iran, ima svoj utjecaj daleko izvan iranskih granica. Smatra se pobjedom ne samo iranske diplomacije, već i iranskih saveznika na Bliskom istoku, među kojima je i libanonski Hezbolah. "Stranka Božja", odnosno njezini čelnici, smatraju da je poveznica Hezbolaha i Irana nesalomljiva. Oni vjeruju kako će geopolitičke dinamike, koje se stvaraju u regiji i izvan nje, samo jačati Hezbolah.
Svatko tko vjeruje na libanonskoj nacionalnoj razini da će se smanjiti iranska potpora Hezbolahu, ne razumije kako Iran promišlja, stav je čelnika Hezbolaha. Ovi čelnici, koji sjede u četvrti Dahije u južnom Bejrutu, tradicionalnom sjedištu Hezbolaha, naglašavaju da je Hezbolah više od saveznika Iranu, već da je taj odnos poput veze između oca i sina. Vođe ove libanonske šijitske političke stranke i paramilitarne organizacije naglašavaju ideološki čimbenik, koji čini da svaki iranski uspjeh ujedno znači i uspjeh Hezbolaha i ideje iranskog političkog sustava poznat kao velajat-e fakih (vladavina islamskih pravnika).
Prema svim pokazateljima do sada, Hezbolah nije raspravljao sa svjetskim silama o niti jednom drugom pitanju osim onog nuklearnog, što jest i znak da u Teheranu nema promjene stava prema najsnažnijoj libanonskoj stranci. U ideološkom smislu, Islamska republika je zasnovana na permanentnoj Islamskoj revoluciji, a Hezbolah leži blizu srži te revolucije. Ova poveznica je doista mnogo jača od, primjerice, poveznice Irana s drugim islamsko-revolucionarnim organizacijama, poput Hamasa, a pripadnost istoj šijitskoj denominaciji igra presudnu ulogu. Uz to postoji zajednički snažan otpor izraelskoj cionističkoj ideologiji.
Promatrači iranske politike u Libanonu upozoravaju i na to da je Teheran odlučio unaprijediti poveznice s europskim zemljama, Kinom i Rusijom, ali ne i sa Sjedinjenim američkim državama, koje ujedno održavaju neprijateljski stav prema Hezbolahu. Prilikom posjeta iranskog predsjednika Hasana Rohanija Italiji i Francuskoj, kao i prethodnom posjetu kineskog predsjednika Iranu, taj je stav jasno određen. Za razliku od Washingtona, Peking nije stavio Hezbolah na popis terorističkih organizacija i nije smanjio komunikaciju s libanonskim pokretom. Europska unija je stavila "vojno krilo" Hezbolaha na popis terorističkih organizacija, ali ima komunikaciju i odnose s "političkim krilom" organizacije, što je stav nalik onom koji je postojao u pregovorima s irskim Sinn Feinom i IRA-om.
Iranski izlaz u svijet može imati pozitivne učinke za Libanon, a posebice za Hezbolah. Kina ulazi sve više u regiju kroz energetska i infrastrukturna tržišta unutar inicijative "Jedan pojas, jedan put". Naime, uloga svake sile izuzev SAD-a u regiji, posebice onih sila koje svoje vanjskopolitičko djelovanje ne temelje na kolonijalističkim projektima, jest u stvaranju oblika ravnoteže na račun američke ideje. Takva ravnoteža pogoduje Hezbolahu.
Osim toga, u analitičkim kuloarima govori se o kineskoj velikoj potpori Hezbolahovim borcima u Siriji koji se bore protiv "kineskih terorista". Radi se o Ujgurima iz sjeverozapadne kineske provincije Xinjiang koji su se priključili terorističkim skupinama u Siriji, te koji stvaraju veliku prijetnju za ujgursku muslimansku zajednicu u Kini, kao i kinesku državu, ako se vrate u Kinu. Kina to nije za sada javno izrekla, što vjerojatno i neće, ali dodaje jednu veliku potporu vojnim jedinicama Hezbolaha koji se danonoćno bore za očuvanje sirijske vlasti i protiv terorističkih i ekstremističkih skupina u Siriji. Takvu potporu sigurno ne daje niti jedna zapadna zemlja, ponajmanje SAD koje su u zaštitničkom odnosu s Izraelom, zemljom koja je izravan smrtni neprijatelj Hezbolaha.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.