Napetosti na Korejskom poluotoku podižu se sada već u gotovo redovnim intervalima - zadnju prijetnju uputila je Sjeverna Koreja ističući kako su spremni rušiti američke vojne zrakoplove čak i izvan sjevernokorejskog zračnog prostora. Kako opravdavaju tu agresiju? Jednostavno - tvrde kako je SAD već "proglasio rat" njihovoj zemlji te su sada "sve opcije na stolu".
Može Pjongjang vjerovati u te tvrdnje, ali apsolutno nitko neće imati razumijevanja za njihove potencijalne "preventivne napade" i posve je jasno da bi stvarni napad na američke vojne zrakoplove rezultirao znatno većom američkom vojnom odmazdom. Bi, zar ne? Vjerojatno, ali opet nitko to ne može tvrditi sa sigurnošću. Naime, pojavile su se informacije kako Pentagon smatra da bi u slučaju rata u Južnoj Koreji dnevno ginulo oko 20,000 ljudi i to bez sjevernokorejske nuklearne ofenzive - ako se pak ona dogodi broj mrtvih bi bio i znatno veći.
Neki pak smatraju kako SAD nužno ne mari ako gradovi Južne Koreje postanu ruševine, no to je vrlo pogrešno razmišljanje. Južna Koreja je američko uporište nadomak Kini i kao takva ima izuzetnu geostratešku važnost za SAD, dugoročnu važnost. Nadalje, SAD ima oko 40 tisuća vojnika stacioniranih u Južnoj Koreji i zadnje što im sada treba je da i oni počnu masovno ginuti.
Kako onda SAD misli pobijediti u ovom srazu? Postoji vrlo "elegantno" rješenje u kojem SAD dobiva sve što želi i ne gubi ništa. Dakako, to rješenje je - smjena režima u Pjongjangu.
To je plan sve ovo vrijeme, SAD-u nikada nije bio plan ratovati i ginuti na Poluotoku za ujedinjenje dvaju Koreja pod upravom Seula. U krivu su i oni koji tvrde da bi takav rat bio dobar za američku vojnu industriju. Ne, ne "takav" rat - SAD stalno ima 2 ili 3 manja rata koji sasvim adekvatno pokrivaju aktivnost ovog sektora. Rat na Korejskom poluotoku bi bio previše nepredvidiv i SAD ne želi u njega ući.
No, postavlja se pitanje - što ako je svega ovog itekako svjestan i Pjongajng? Štoviše, pretpostavimo da su sjevernokorejske vlasti uvjerene da je baš ovo slučaj. Što bi u takvom scenariju činili? Jačali bi provociranje SAD-a znajući, odnosno vjerujući, da ovi neće napasti bez obzira na svu Trumpovu retoriku - jer ovaj sraz zapravo je utrka neke vrste: SAD juri prema smjeni režima dok Pjongjang juri prema probijanju obruča koji se steže oko njih.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.