Osoba koja će početkom iduće godine preuzeti mjesto glavnog tajnika Ujedinjenih naroda od Ban Ki-moona jest bivši portugalski premijer i dugogodišnji djelatnik UN-a Antonio Manuel de Oliviera Guterres. Njega je jednoglasno izabralo Vijeće sigurnosti UN-a, a Opća skupština podržala njegov petogodišnji mandat. Guterres je već najavio da će služiti žrtvama sukoba, terorizma, onih kojima su prekršena ljudska i građanska prava, siromašnima i žrtvama nepravde. U tome djelomično ima saznanja, jer je 67-godišnji Portugalac deset godina radio za UN-ovu agenciju za izbjeglice. Ban Ki-moon je svog nasljednika opisao najboljim riječima, istaknuvši da se radi o čovjeku koji ima veliko iskustvo kao portugalski premijer, koji ima znanja o svjetskim događanjima te razvijen um koji bi ga morao voditi kroz poslove UN-a u vrlo ključnim trenucima.
Guterres je rođen 1949. u Lisabonu, gdje je studirao inženjerstvo i fiziku. Godine 1974. pridružio se Socijalističkoj stranci te postao političarem iste godine kada je završila diktatura u Portugalu, fašističko jednovlašće koje je trajalo pedeset godina. Za predsjednika Socijalista izabran je 1992., a 1995. postao je portugalskim premijerom. Na čelu države je ostao do 2002. Govornik portugalskog, španjolskog, engleskog i francuskog, Guterres se okrenuo svijetu međunarodne diplomacije, te je 2005. postao visokim predstavnikom UN-a za izbjeglice. Pod njegovim vodstvom smanjen je broj zaposlenih u UNHCR-u u Ženevi, te je poboljšao brzinu i kvalitetu reagiranja na međunarodne krize. Mnogi pamte njegov neumoran rad skretanja pažnje najbogatijim državama svijeta za pomoć unesrećenima.
Njegov izbor nije prošao bez poneke kritike. Mnogi su se pitali zašto nije konačno izabrana žena na čelo ove najveće međunarodne organizacije ili zašto na to mjesto nije došao netko iz Istočne Europe. Pretpostavlja se da će Guterres imenovati ženu kao svoju zamjenicu. Među 13 kandidata bilo je sedam žena, a neke imaju više iskustva od Portugalca. Posebno su dobro kotirale šefica UNESCO-a Irina Bokova, bivša premijerka Novog Zelanda Helen Clark i Europska povjerenica za proračun i ljudske resurse Kristalina Georgijeva. Ipak, pitanje spola nije bilo dominantno u biranju novog glavnog tajnika, već više sukob Globalnog Sjevera i Globalnog Juga. Ipak, izbrojano je da je u sedamdeset godina 28 žena vodilo jedno od šest glavnih odbora UN-a (nasuprot 424 muškarca), tri žene su bile predsjednice Opće skupštine, spram 68 muškaraca, te niti jedna nije bila glavnom tajnicom. Ali, postoje naglasci da je sam Guterres feminist, jer je za vrijeme svoje premijerske funkcije u Portugalu i u UN-u značajno popravio spolnu jednakost. U toj je prošlosti Guterres poznat po oštrom protivljenju prava na pobačaj, zbog svoje katoličke orijentacije, ali i kao veliki pobornik pomoći ženama u sukobima i povredama ljudskih prava, npr. u Pakistanu, Liberiji, Afganistanu i Jordanu.
Guterres neće imati mnogo vremena za uhodavanje u novi posao. Čeka ga reforma goleme birokracije u organizaciji čije su agencije često neučinkovite i sklone pretjeranoj potrošnji. Političku organizaciju dvadesetog stoljeća mora pretvoriti u relevantnu organizaciju 21. vijeka u svijetu gdje mnoge zemlje i naoružane skupine ignoriraju međunarodna pravila. Guterres ima moć razmjestiti sto tisuća pripadnika mirovnih snaga po cijelom svijetu, ali njegova jačina leži više u utjecaju i moralnom autoritetu, nastojanju prevencije sukoba i kršenja ljudskih i građanskih prava. A glavni je zadatak da razriješi dugotrajnu međunarodnu krizu na Bliskom istoku.
U toj regiji, Guterres daje prednost kolektivnoj diplomaciji i nije nepoznat tom dijelu svijeta. Kao glavni tajnik Socijalističke Internacionale od 1999. do 2005., Guterres je bio blizak izraelskoj Laburističkoj stranci, te je bio bliski prijatelj nedavno umrlog predsjednika Šimona Peresa. Stoga se očekuje da će Guterres imati inovativan pristup rješavanju sirijske krize i izraelsko-palestinskog pitanja. Kao prijatelj Izraela i nadahnut izraelskim iskustvom, u Jeruzalemu ga doživljavaju kao osvjedočenog partnera izraelske države, ali ujedno su upoznati s tvrdim Guterresovim stavom da se ne može okupirati Zapadna obala i da je potrebno završiti izraelsku politiku ilegalnih naselja. Smatra da se izraelska sigurnost može pojačati jedino ako se zajamči stvaranje dviju država pod garancijama međunarodne zajednice.
Guterres je već počeo s konzultacijama međunarodnih think tankova koji se bavi rješavanjem sukoba. Ideja jest da se pojača uloga UN-a u stvaranju dviju država, te se promišlja stvaranje UN-ove misije potpore Palestini u stvaranju palestinske države. Struktura takve misije bila bi slična posebnoj misiji u Libiji, sa zadaćom izgradnje političkih institucija, poštivanja ljudskih prava i vladavine prava, stvaranja sigurnosnog sustava i osiguravanja međunarodne pomoći. Svrha takve misije bila bi suradnja s Palestinskom samoupravom u stvaranju palestinske države, bez izazova za status quo na terenu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.