Cijene plina u Europi skočile su za ogromnih 30% u svega dva dana, odnosno nakon što je Rusija najavila nove rezove u isporukama. Cijene su tako danas čak 10 puta veće od prosječnih cijena plina između 2010. i 2020. godine.
Nagli rast cijena traje od početka tjedna, nakon što je ruski Gazprom objavio da će se isporuke putem plinovoda Sjeverni tok 1 još dvostruko smanjiti od već smanjenog kapaciteta. Od jučer to iznosi svega jednu petinu punog kapaciteta ovog plinovoda, ključnog za opskrbu Europe, svakako uključujući i najveću ekonomiju EU-a, Njemačku, s kojom se plinovod spaja preko Baltičkog mora.
Iako se znalo da bi Rusija mogla dodatno smanjiti isporuke mnogi nisu očekivali da će cijena plina ovoliko skočiti. James Huckstepp iz organizacije Emea gas analytics komentirao je situaciju u razgovoru za Financial Times ističući: "Svi na tržištu očekivali su da će Rusija smanjiti volumen, no tržište nije očekivalo da će dotok plina pasti ovako brzo".
No, pomalo je čudno reći da tržište nije očekivalo ovo ako se uzme da se prije svega tjedan dana spekuliralo kako Rusija možda uopće ni neće više pokretati isporuku plina kroz Sjeverni tok 1 nakon što završe 10-dnevni radovi u sklopu godišnjeg održavanja. Sudeći po ovim reakcijama tržišta izgleda da mnogi u Europi još uvijek s poprilično velikom, a možda i neopravdanom dozom optimizma promatraju ruske reakcije. Taj optimizam, čini se, svodi se samo na percepciju da Rusija neće htjeti gubiti novac kroz kažnjavanje Europe prekidom isporuke, ali to je možda poprilično promašena percepcija, naročito ako Moskva ozbiljno stoji iza zadnjih političkih komentara o "početku nove geopolitičke ere" jer to sugerira da je spremna žrtvovati se za to, možda i u većoj mjeri od gubitka profita od plinske prodaje.
Bitno je spomenuti kako nagli rast cijene plina dolazi u trenutku dok je EU usvojila poprilično razvodnjeni plan smanjenja potrošenje plina za 15% tijekom nadolazeće zime. Da bi plan uopće bio usvojen bilo je potrebno nizu zemalja dati izuzeće, a barem jedna, Mađarska, otvoreno se protivi bilo kakvim restrikcijama. To je očekivano imajući u vidu da se Budimpešta sve više udaljava od tzv. europskog jedinstva, a njihov ministar vanjskih poslova neki dan je bio u Moskvi te je tamo dogovarao čak i povećanu isporuku ruskog plina prema Mađarskoj.
Ovaj sraz na kraju će se svesti na to tko je spreman više se žrtvovati, Rusija ili EU, a činjenica da EU nije bila u stanju dogovoriti se oko striktnog plana kojime bi se poprilično smanjila potrošnja plina pokazuje da će EU teško voditi borbu s takvim pravilima. Ali možda striktni plan nije ni moguć, oko čega će se složiti više članica. U tom slučaju ispada da ćemo ponovno, kad zagusti, imati situaciju da se svaka članica "snalazi sama za sebe", baš kao što smo imali slučaj i na početku pandemije Covid-19 kad je trajala velika pomama za maskama, respiratorima i raznom medicinskom opremom. Jasno, ova energetska kriza mogla bi se pokazati još i opasnijom.
Zima se neumoljivo približava, a energije će trebati i za europsku industriju i kućanstvima za grijanje. EU političari sad upozoravaju kako će biti potrebno uvoditi redukcije za poslovanja, tvornice, čak i za kućanstva.
Možda nekima u Europi to još nije jasno, ali otvarajući front koji je sve samo ne vojni protiv Rusije, ono čemu se Rusija u ovom trenutku najviše nada je da će europski stanovi i kuće ove zime biti hladni, prehladni da bi obični Europljani mogli nastaviti podržavati službenu politiku podupiranja Ukrajine.
Jer za sada Europljani jedine posljedice osjećaju u vidu inflacije koja, iako postaje sve teža, još uvijek nije aktivirala druga negativna stanja kao što bi mogla biti recesija (a i ista vrlo vjerojatno dolazi, kako u Europi tako i u brojnim drugim zemljama ako centralne banke nastave naglo podizati kamatne stope). U najgorem mogućem scenariju iduća zima u Europi mogla bi obuhvaćati nedovoljno energije i nedovoljno gospodarske aktivnosti (dvije stvari su, jasno, vrlo povezane), a u tom slučaju ljudi će ubrzano gubiti radna mjesta te će još i teže plaćati za nešto čega ionako nema dovoljno.
Ruski kolumnist Sergej Savčuk objavio je danas na stranicama ruske novinske agencije RIA Novosti osvrt sa znakovitim naslovom: "Europa je Rusiji dala super-oružje protiv nje same". U tekstu argumentira da su sva ova smanjenja isporuke plina rezultat problema oko dostave i popravka turbine, u što sigurno ni sam ne vjeruje, no to je aktualni ruski narativ. Kasnije pak ističe kako je Europa zarobljenik vazalske politike prema SAD-u.
Zanimljivo je i pročitati rješenje koje nudi - otvaranje plinovoda Sjeverni tok 2. Zaista, plinovod Sjeverni tok 2 je kompletiran, kapacitet mu je 55 milijardi kubika. Jednom političkom odlukom Europa bi mogla prekinuti agoniju koja će od sada postati sve teža. Jasno, to bi predstavljalo, kako i ističe njemački ministar gospodarstva Robert Habek, kapitulaciju Europe.
Ovo je zaista jako teška situacija u koju Europa sad upada jer nije da će biti kažnjena bez obzira što se dogodilo, pa bi se u toj situaciji mogla i pomiriti sa sudbinom. Ali situacija nije takva - kako se i šalju poruke preko ruskih državnih medija, Europa samo treba... kapitulirati.
Hoće li? Definitivno ne želi. Isto kao što ni Ukrajina ne želi prekinuti vlastitu agoniju, a do nedavno je možda čak i mogla. U jednom trenutku je definitivno bilo potrebno samo da Kijev jasno i glasno permanentno odbaci mogućnost NATO članstva iako danas, pitanje je li to još na stolu...
Savčuk završava s komentarom: "Svjedoci smo jedinstvenog povijesnog performansa. Pred našim očima odvija se velika farsa u kojoj rusofobni političari traže od vlastitih građana da se manje peru, ugase klima uređaje usred srpanjske vrućine, prijeđu s automobila na bicikle i da učine sve da se nanese šteta Rusiji. No, postoji ogromna kontradikcija između želja i stvarnosti, a to je da nema ničeg što bi moglo zamijeniti ruske energente".
Jasno, već godinama se spominje mogućnost da bi Rusija jednog dana mogla "zavrnuti" plin prema Europi. Kako to da se onda Europa nije na vrijeme pripremila za takvu mogućnost? Zato što je to, iz ekonomske perspektive, jednostavno bilo nemoguće. Cijela europska industrijska konkurentnost počiva - ili je počivala - na nabavi jeftinog plina iz Rusije. Tako da hladni tuševi ni nisu najgore što Europu čeka u narednom razdoblju. Ako ovaj sraz potraje, a čini se da hoće, Europu čeka neminovna ekonomska degradacija koja možda neće biti samo u vidu krize već kao jedno permanentno stanje. Naime, ako Europa u ovoj priči izgubi ono što još uvijek ima, drugi dijelovi svijeta će brzo popuniti vakuum i jednog dana kada Europa pronađe neka rješenja za svoja energetska pitanja već će biti kasno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.