Prije godinu dana, točnije 29. lipnja 2014. Abu Mohammed al-Adnani, glasnogovornik Islamske države Iraka i Sirije (ISIS, prije ISIL, također po arapskom akronimu Daeš ili Daiš) izdao je izvješće za javnost u kojemu se organizacija proziva Islamskom državom, te se ponovno postavlja muslimanski kalifat pod vodstvom Kalifa Ibrahima, poznatijeg kao Abu Bakr al-Baghdadi. Nekoliko dana kasnije, 4. srpnja, Baghdadi je održao pobjednički govor u džamiji u Mosulu, gradu gdje su se početkom lipnja te godine sukobili on i njegove snage protiv iračkih vojnika. Prema povijesti svoje prve godine, Daeš je vrlo uspješan, bez regionalne i međunarodne strategije koja bi ga doista zaustavila. Njegove aktivnosti imaju dalekosežne posljedice za transformaciju Levanta.
Uspon Daeša započinje padom Mosula, drugog po veličini iračkoga grada, što je bila posljedica brze vojne kampanje terorista u zimi 2013. Potom se zauzela Raqqa, što je bio uvod u širu stratešku fazu koja je produbila i proširila dominaciju skupine. Tijekom posljednjih godinu dana, Daeš je održao Mosul i Raqqu, stvarajući od njih središta svoje nove 'države'. Uz to su zauzeta još dva grada u Iraku i Siriji, Ramadi i Palmyra, vlast skupine se proširila na velik dio teritorija ove dvije države.
Daeš je počeo iskorištavati ekonomiju područja, a posebice zauzetih iračkih naftnih polja. Strateški su se povezali s lokalnim sunitskim plemenima, koja prihvaćaju prevlast Daeša jer se bore protiv dominantne šijitske vlasti u Bagdadu ili protiv Assada u Damasku. Utapljanjem među stanovnicima gradova i sela na svom području, Daeš se fizički štiti, te provodi teror nad građanima. Ono što je značajno u svjetskim terorističkim razmjerima jest da je Daeš nastao kao ogranak Al-Kaide, ali je nadjačao globalnu terorističku skupinu i u taktici i u ideologiji.
To je vidljivo u samoj privlačnosti Daeša. Do sada je organizacija dobila izraze lojalnosti ili službenu potporu od 21 terorističke organizacije. Te skupine proglasile su provincije (vilajete) po tzv. Islamskoj državi, koja obuhvaća područje od Maroka i Španjolske na zapadu do Indije na istoku, od Hrvatske na sjeveru, do Sudana na jugu,prateći istovremeno veličinu prvog kalifata islama kao i posljednjeg, onog osmanskog.
Daeš ima svoje podanike u Libiji (Ansar al-Sharia u Derni), Nigeriji (Boko Haram u Maiduguriju) i Egiptu (Ansar Bayt al-Maqdis na Sinajskom poluotoku). U Alžiru je nastala skupina Jund al-Khilafah (Vojnici kalifata) u rujnu 2014. Uz pomoć ovih skupina, Daeš je izveo napade u siječnju 2015. u Francuskoj, u ožujku u Tunisu, u travnju u Jemenu, te dva puta u svibnju u Saudijskoj Arabiji.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, više od 25 tisuća boraca iz skoro stotinu zemalja bori se na strani Daeša. Unatoč zabrani modernih postrojenja i tehnologije, što je al-Baghdadi jasno iskazao u svom prvom govoru u Mosulu, skupina upotrebljava širok spektar društvenih mreža, izdavajući tehnički visokokvalitetne video sadržaje na raznim jezicima, i to gotovo dnevno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.