Fašizam i novi kriteriji: Zašto se u Europi odjednom tolerira talijanska krajnja desnica?
Kada se govori o jačanju desnice u Europi taj vrlo očiti fenomen medijski se pokriva na dva eventualna načina - ili panično, gotovo histerično, ili posve mlako i uz prešutno odobravanje. No, kad isti utjecajni izvori počnu simultano primjenjivati oba pristupa to postaje u najmanju ruku intrigantno.
Imamo tek naizgled paradoksalne situacije pa se tako primjerice aktivno širi strah od eventualnog povratka austrijske Slobodarske stranke (FPÖ) na vlast. Podsjetimo, nju je 2019. srušia tzv. "Ibiza afera". U isto vrijeme pak imamo vrlo konkretno desničarsku, što bi se u prigodnom žargonu slobodno moglo nazvati i "krajnje desničarsku", stranku Braća Italije (Fratelli d'Italia - ili FdI) na vlasti u Italiji kao i desničarsku premijerku Giorgiju Meloni.
O talijanskoj braći koju predvodi "sestra" Meloni već smo ranije pisali (vidi: Dileme više nema, idućeg mjeseca desničari će preuzeti vlast u Italiji).
Meloni je svakako kontroverzna. Podsjetimo, 2020. je poručila kako je Giorgio Almirante za nju "heroj" - riječ je nacističkom kolaboracionistu, uredniku antisemitskog i rasističkog lista "U obranu rase" iz 1930-ih godina.
Meloni je poručila i da će, ako dođe na vlast, promijeniti Ustav na način da se ilegalnim proglase svi oblici LGBT obitelji, a podršku daje samo "tradicionalnim obiteljima" (iako ona sama ima dijete, a nije u braku).
Kad je osnivala stranku Braća Italije 2012. dodala je logo plamena u tri boje. Taj logo je doslovno kopija neo-fašističke stranke Talijanski socijalni pokret (MSI) koja je osnovana 1946. te je djelovala do 1995.
Lijevo - logo stranke Braća Italije. Desno - logo neo-fašističke stranke MSI
Sam plamen za vrijeme MSI-a simbolizirao je vječnu vatru koja plamti iznad groba fašističkog diktatora Benita Mussolinija. Neki pak smatraju da stvarna kratica MSI ne označava "Movimento Sociale Italiano" već nešto drugo - "Mussolini sei immortale" (Mussolini je besmrtan).
No, očito je sve to bila samo "predstava" za dobivanje izbora i zato Meloni danas nije na udaru medijske kritike, zar ne? I ne baš. Odbacivanje novih instanci fašizma u Italiji je povijesno tragična, ali i vrlo oportuna tendencija.
Uzmimo događaj prije kojih mjesec dana. Gradić Predappio, talijanska regija Emilia-Romagna. Oko 2.000 ljudi okupilo se kako bi obilježili 100. obljetnicu "Marša na Rim" talijanskog fašističkog diktatora Benita Mussolinija. Predappio je njegovo rodno mjesto koje obilaze fašisti već godinama iako su takva obilježavanja u teoriji zabranjena u Italiji. No, policija, koja je jako dobro znala što se događa, samo je stajala sa strane ne poduzimajući ništa. Već ta vijest, koja je isto jako slabo prenijeta u europskim medijima, poprilično nam govori o novoj vlasti i novoj klimi u Italiji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.