Sirijski predsjednik Bashar al-Assad dao je jučer intervju za indijski kanal WION TV te se pritom osvrnuo na aktualno stanje u Siriji za koje ističe da se, nakon šest dugih ratnih godina, napokon okreće na bolje.
"Stvari se sada kreću u boljem pravcu, zato jer teroristi bivaju poraženi. Ukoliko Zapadne sile i njihovi saveznici, bolje rečeno njihove marionete, ne krenu s novom masovnom potporom za teroriste, vjerujem da je najgore iza nas", rekao je sirijski predsjednik.
U intervjuu je priznao da se ovakav upad terorista u Siriji nije mogao dogoditi da u sirijskom društvu nisu postojali određeni problemi, defekti. "Ako sam posve objektivan, uvijek trebamo reći da ako nemate svojih, nazovimo ih, defekata, u svojoj zemlji, vanjski faktor bio bi minimalan. No, mi nismo doveli teroriste, mi ih nismo podupirali, niti njih niti njihovu ideologiju.", rekao je Assad te još jednom prozvao one za koje ističe da su to činili - Zapadne sile na čelu sa SAD-om, Francuskom i Britanijom, u suradnji s njihovim bliskoistočnim saveznicima.
Ističe kako se terorističke skupine poput ISIL-a i Al-qaede nalaze u bijegu te navodi kako najveću prijetnju predstavlja ideologija, naročito ona ekstremistička salafistička ideologija.
"Situacija na terenu, iz vojne perspektive, je danas znatno bolja nego ranije. No, to nije cijela priča - nije ovdje riječ samo o vojnom sukobu, tu imamo i druge stvari, imamo ideologiju koju nastoje proširiti regijom, a to je najopasnija stvar s kojom se suočavamo, kratkoročno i dugoročno", rekao je Assad.
Podsjetio je i na činjenicu kako ovo nije prvi put da se Sirija suočila s radikalnom islamističkom ideologijom - pobuna Islamista dogodila se i 80-ih godina kada je na vlasti bio njegov otac, Hafez al-Assad, ali - kako Bashar i ističe - još i ranije.
"Suočavali smo se s terorizmom i prije Hafeza al-Assada, još 50-ih godina kada su Muslimanska Braća stigli u Siriju, od onda sukobi u Siriji izbijali su na slične načine, ali ne na ovakvoj razini. Dakle, princip konflikta ostao je isti - terorizam je terorizam, ekstremizam je ekstremizam, bez obzira koje nazive koristite za te organizacije", poručio je.
Ovo je poprilično zanimljiv intervju sirijskog predsjednika koji, ako analiziramo njegove javne nastupe kronološki, kao da cijepljen protiv nerealnih izjava, čak i kada je riječ o njegovoj zemlji koja se donedavno nalazila u plamenu većem nego današnjem. Izjave poput "mi smo neuništivi, zgazit ćemo neprijatelja" nikada nisu dolazile iz njegovih usta, što je postala gotovo prepoznatljiva retorika ugroženih bliskoistočnih lidera. Na pamet padaju nerealno optimistični Saddamovi dužnosnici u trenutku dok se američka vojska za vrijeme agresije 2003. približavala Bagdadu.
Assad je proživio rat ostavljajući dojam nevjerojatne smirenosti. Moglo bi se argumentirati kako ga možda upravo zbog toga danas i dobiva. Čak i u trenucima kada je izgledalo da se sirijska vojska nalazi u velikom zamahu, on je prvi bio taj koji je brutalno objektivno dao do znanja da ovo neće biti rat koji će brzo završiti. Svoju poruku odašiljao je u svijet mirno, staloženo i vrlo samouvjereno, čak i u trenucima dok se stezao obruč oko Damaska, oko njega.
Teško je sjetiti se kada je zadnji puta neki lider imao toliko sila ujedinjenih protiv sebe, možda jedino Muammar Gaddafi. No, činjenica da se Gaddafi nije mogao osloniti na niti jednog saveznika učinila je Libijski rat 2011. relativno kratkim, brutalnim i posve izvjesnim (mada posljedice i sukobi traju i danas).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.