"Raspad Demokratske Narodne Republike Koreje samo je pitanje vremena odnosno tjedana, mjeseci ili godina, a nadolazeći kolaps režima dinastije Kim će prouzrokovati značajne posljedice među državama u regiji." Tako bi najjednostavnije glasio zaključak mnogih eksperata i analitičara koji se bave Korejskim poluotokom, tj. odnosima u istočnoj Aziji u posljednje vrijeme. Stoga je pravi trenutak za analizu koju će razmotriti varijante raspada Sjeverne Koreje i što bi njezin eventualni slom značio za Kinu, Rusiju, Južnu Koreju, Sjedinjene Države, Japan i međunarodne odnose u cjelini.
Nije prvi put da se u medijima spominje pad jucheovskog režima u Pjongjangu. Dapače, nema godine a da se ne razmatraju takve teze. Međutim, svatko tko je upućen u složene političke odnose na Dalekom istoku i u dvjema Korejama prepoznat će da je tekuća 2016. godina specifična i da se nešto ozbiljno događa.
U siječnju se dogodio četvrti nuklearni test, a u veljači su Sjeverni Korejci lansirali dalekometni balistički projektil na što su Ujedinjeni narodi odgovorili sankcijama. U ožujku-travnju su održane spektakularne vojne vježbe Južne Koreje i SAD-a. U svibnju je održan 7. kongres Korejske radničke partije. Vlasti DNRK kontinuirano testiraju balističke rakete što je dovelo do toga da u srpnju Seul i Washington donesu odluku o postavljanju naprednog anti-raketnog štita THAAD u Južnoj Koreji kako bi se suzbijala prijetnja sa sjevera, ali ustvari da se pritisnu Kina i Rusija radi geopolitičkih interesa.
U kolovozu su sjevernjaci uspješno testirali balistički projektil KN-11 s podmornice koji je putovao 500 km i pao u Japansko more. U isto vrijeme Amerikanci i Južni Korejci održali su još jedne vojne vježbe. U rujnu se dogodio peti i najveći sjevernokorejski nuklearni test koji je navodno usavršio sposobnost postavljanja nuklearne bojeve glave na dalekometne projektile. I bilo je toga još.
Testiranja, sankcije i prijetnje isprepliću su cijele godine. Odnosi dvije Koreje su dosegli dno, a nacionalistički vođe sjevera i juga, maršal Kim Jong-un i predsjednica Park Geun-hye, ne žele ni milimetra ublažiti svoj radikalizam. Poput svojih predaka Kim Il-sunga i Park Chung-heea koji su bili na čelu Sjeverne i Južne Koreje ni njihovi potomci-državnici ne žele popustiti ni relaksirati odnose među politički podijeljenim korejskim narodom. Takva politika je potencijalno uništavajuća za sve Korejce ali ovdje se valja usredotočiti na Sjevernu Koreju i njenog vođu koji provodi čistke u stilu Staljina.
Kontinuirano visoki državni i partijski dužnosnici bivaju 'očišćeni' odnosno smijenjeni i marginalizirani, a ponekad i pogubljeni. Npr. krajem kolovoza potpredsjednik vlade Kim Yong-jin je likvidiran, a to je samo jedan primjer čistki svih onih koji predstavljaju bilo kakvu prijetnju Vrhovnom vođi. Čistke su počele od rane faze dolaska na tron Kin Jong-una 2011. i najpoznatije su po tome što je likvidiran vođin ujak Chang Song-taek.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.