Kina i Džibuti uživaju tradicionalno prijateljstvo. Prijateljska suradnja dviju strana doživjela je stalan rast proteklih godina, s praktičnom suradnjom na raznim poljima. Ono što se treba naglasiti jest da regionalni mir i stabilnost služi interesima svih zemalja i interes je koji dijele Kina, Džibuti i druge zemlje diljem svijeta. Kineska strana je spremna i obvezatna doprinijeti više tom cilju". Bio je to odgovor glasnogovornice kineskog Ministarstva vanjskih poslova Hue Chunying, koja je odgovorila na pitanje novinara o potencijalnom otvaranju kineske vojne pomorske baze na obali Džibutija.
O takvom ishodu progovorio je predsjednik Džibutija Ismail Omar Guelleh, te naglasio da bi se takav projekt mogao ostvariti u luci Obock na sjevernoj obali zaljeva Tadjoura. Značaj ovog položaja je izniman. Naime, Džibuti je malena afrička zemlja ali je strateški izuzetno važna jer se nalazi na Rogu Afrike, na vrlo prometnom položaju tjesnaca Bab-el-Mandeb. Na taj način, Džibuti nadzire prilaz Crvenom moru i Indijskom oceanu, te brodovima pruža priliku obnove goriva i kao cargo središte, posebice za zemlje u unutrašnjosti Istočne Afrike poput Etiopije.
Džibuti je članica Afričke unije, Arapske lige, kao i frankofonih zemalja, uslijed dugotrajne kolonijalne prošlosti pod Francuskom. Godine 1996. Međuvladino tijelo za razvoj osnovano je kao razvojna organizacija sedam zemalja Istočne Afrike (Džibuti, Etiopija, Somalija, Eritreja, Sudan, Južni Sudan, Kenija i Uganda), sa sjedištem u Djibouti Cityju. Mandat joj je regionalna suradnja i ekonomska integracija.
Otkad je izborio nezavisnost od francuske uprave Džibuti je nastavio neokolonijalni odnos s Parizom, posebice u ekonomskim i sigurnosnim poljima. Francuska vojska tako reći nije ni napustila Džibuti.
U međuvremenu, Džibuti je postao dom i vojnim bazama SAD-u i Japanu, kao i nekim drugim zemljama. Njegova strateška lokacija je važno sjecište globalnim vojnim mornaricama koje se bore protiv piratstva na Rogu Afrike, u Crvenom moru i Adenskom zaljevu. Najveća takva baza je američki Camp Lemonnier, blizu međunarodne zračne luke Djibouti-Ambouli. Radi se o jedinoj trajnoj američkoj vojnoj bazi na afričkom kontinentu, koja je nastala nakon Operacije trajna sloboda – Rog Afrike. Nakon pregovora u prvoj polovici 2001. Džibuti je dopustio Amerikancima da baza postane trajna kako bi američka vojska provodila razminiravanje u području Eritreje i Etiopije, humanitarne projekte i protuterorističke akcije. Radi se o jakom diplomatskom i obavještajnom središtu SAD-a na cjelokupnom afričkom kontinentu. Tako je poznato da se iz ove baze provode tajne operacije poput letova bespilotnih letjelica prema Jemenu, Somaliji i drugim bliskim regijama. I Japan je stacionirao 200 svojih ljudi kako bi iz Džibutija provodio maritimne samozaštitne djelatnosti u protupiratskim operacijama.
Kineska pomorska sila jedna je od najbrže rastućih u svijetu. Kao jednu od svojih strateških interesa, kineska mornarica je naglasila protupiratske operacije. Uz brodovlje, Kina je prošle godine poslala i podmornice klase Shang i Song. Također je u Adenski zaljev prošle godine Kina poslala svoju vojnu mornaricu sa zadatkom praćenja i osiguravanja komercijalnih brodova na najopasnijim rutama. Ova vojna snaga se sastoji od različitih sastavnica ratne mornarice. Osim u Jemenu, kineska mornarica je u prosincu prošle godine dobila i svoj vez u Somaliji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.