Velika većina današnjih medija secira tzv. Islamsku državu odnosno Daeš do samih korijena, ali potom usputno dotiče druge terorističke organizacije koje djeluju u Siriji. Jedna od njih je Džabhat al-Nusra (u prijevodu Fronta obrane), koja je svoje postojanje objavila u siječnju 2012. video sadržajem. U toj izjavi skupina je preuzela odgovornost za niz samoubilačkih napada koji su zadesili Siriju otkako je započeo ustanak u toj zemlji u ožujku 2011. Nakon mnogobrojnih nagađanja o tome tko su zapravo njezini članovi, u travnju 2013. skupina je iskazala svoju lojalnost al-Kaidi.
Ova je izjava došla samo nekoliko dana nakon što je al-Kaidin vođa Ajman al-Zavahiri pozvao sve džihadiste da učine što god je u njihovoj moći da stvore islamsku državu u Siriji. Unatoč iskazivanju lojalnosti al-Kaidi, Džabhat al-Nusra je dala do znanja kako povezanost s al-Kaidom nema nikakvog učinka na rad skupine u Siriji, gdje je sama sebi dala zadatak značajne uloge u borbi protiv vlasti sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
Čelnik Džabhat al-Nusre je Abu Mohamed al-Džavani, koji smatra da će Sirijci prigrliti njegovu organizaciju jer je ona pokazala "dobro vladanje" prema građanima u svim "oslobođenim" područjima.
Istovremeno se pokazuju donekle i stavovi otpora prema viđenju da je Džabhat al-Nusra ogranak al-Kaide - ona je samo ujedinjena s njom, ali kao ravnopravni partner. U odnosu prema Daešu, Džabhat al-Nusra pokazuje humano lice kao dio propagande koja želi prikazati ovu skupinu onom koja brine za dnevne potrebe Sirijaca. Kad je preuzela ključnu ulogu u pobunjeničkim pokrajinama, a posebice u Alepu, prvo je organizirala distribuciju brašna pekarama, kako bi narod imao kruh. Potom su ustanovili šerijatske sudove kako bi upravljali islamskim pravom.
Prostori pod kontrolom Nusra Fronta označeni su na ovoj karti bijelom bojom Baš kao i Daeš, al-Nusra praktički vlada i upravlja područjem koji kontrolira. Osniva islamske sudove, ali ne izvršava tipična pogubljenja kao Daeš. U nekim dijelovima Sirije stanovništvo je zadovoljno njihovim prisustvom jer opskrbljuje ljude hranom i električnom energijom, pa su neki građani čak prosvjedovali što je Džabhat al-Nusra na popisu terorističkih organizacija. Članovi al-Nusre lukavo prilaze tim poslovima javne uprave. Dali su pekarima slobodu poslovanja, ali sami čvrsto drže nabavu brašna. Organizacija ima i svoju medijsku stranu, odnosno medijsku grupu al-Manara al-Baida (Bijeli minaret), te koristi svoje video sadržaje za širenje ekstremnih poruka među muslimanima svijeta.
Al-Nusra je izrazila cilj rušenja Asada i postavljanje islamske vlasti umjesto njega. Međutim, ta vlast nije istovjetna onoj koju zagovara Daeš. Naime, al-Nusra ne želi samostalno tvoriti vlast, već s potporom drugim islamističkih oružanih ili nenaoružanih skupina. Za razliku od Daeša, Al-Nusra želi potporu mudžahedina i islamskih pravnika koji će sastaviti novu državnu osobitost Sirije u skladu s islamskim zakonima.
Al-Nusra je jedna od najbolje opremljenih pobunjeničkih skupina u Siriji. Velik dio njezinih resursa dolazi od stranih donatora, ali je potom reorijentirala svoje financijske izvore prema održavanju kontrole naftnih polja u Siriji i generiranog prihoda od krijumčarenja nafte. Nakon Daeša, al-Nusra ima najviše stranih ratnika među pobunjeničkim skupinama u sirijskom građanskom ratu. Većinom dolaze iz bliskoistočnih zemalja, ali također iz Čečenije, europskih država, čak iz Australije i Sjedinjenih američkih država.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.