Bitka za Bahmut traje već jako dugo, točnije od 1. kolovoza prošle godine. Malo tko je očekivao da će bitka baš za ovaj relativno mali grad postati najžešća u cijelom ratu. Jer žestoka bitka vodila se prošle godine i za Mariupolj, a to je ipak znatno veći grad s predratnom populacijom od oko 425.000 ljudi dok je Bahmut prije rata imao oko 70.000 stanovnika. S druge strane sam Bahmut svojim položajem iznimno je važan i Rusima i Ukrajincima te stoga ne čudi da su se baš ovdje do te mjere sukobili.
Nadalje, ne zovu Ukrajinci bez veze Bahmut "tvrđava Bahmut" jer grad je sa svojim zemljopisnim karakteristikama poprilično pogodan za obranu. U prvim mjesecima, od kolovoza do listopada, grad je intenzivno granatiran od strane ruskih snaga koje su se približavale gradu.
U studenom i prosincu slijedi zimska eskalacija i od onda borbe prelaze u rovove te se zbog toga, ali i zbog žestine sudara, bitka za Bahmut često uspoređuje s Prvim i Drugim svjetskim ratom.
Nakon što su ruske snage uvidjele snagu ukrajinske obrane, a Kijev je odlučio braniti Bahmut pod svaku cijenu, Rusi - primarno Wagner (koji je ovdje najaktivniji) - prebacuju fokus na obližnji rudarski grad Soledar. Bitka za ovaj gradić (predratna populacija oko 10.000 stanovnika) također će dosta trajati - od kolovoza 2022. pa sve do 13. siječnja ove godine kada grad ipak pada u ruke Rusima.
Nakon toga se, kako bi se i očekivalo, bitka za Bahmut dodatno intenzivirala. 7. ožujka ukrajinske snage se djelomično povlače zapadno od rijeke Bahmutke koja presijeca grad. Uskoro Wagnerovci potvrđuju da su zauzeli istočni dio grada.
Tvrdnjama Wagnera mnogi nisu vjerovali, ali nedugo zatim pojavile su se i informacije britanskog ministarstva obrane te je i prema njima sad rijeka Bahmutka postala "fronta".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.