Duboko ispod Bahmuta i Soledara: Bitka za "podzemne gradove" istočne Ukrajine
Jedna od najvećih bitki u sklopu aktualnog rata u Ukrajini smatrala se ona za ključni lučki grad Mariupolj. No, iscrpljujuća bitka, uključujući i borbe koje su se vodile za ogroman industrijski kompleks Azovstal, trajale su ukupno manje od 3 mjeseca. Bitka za Bahmut traje već više od 5 mjeseci, točnije 5 mjeseci, 1 tjedan i 1 dan (u vrijeme pisanja ovog teksta) te bi mogla postati najduža i najteža bitka rata u Ukrajini.
No, Bahmut je znatno manji grad od Mariupolja. Prije rata u Bahmutu živjelo je oko 70.000 ljudi dok je u Mariupolju bilo preko 420.000. Strateški pak gledano Mariupolj je bio izuzetno bitan jer zauzimanjem grada ruske snage otvorile su kopneni koridor od Krima prema Rusiji.
Što je pak toliko bitno kod Bahmuta da se obje strane bore za ovaj grad svim snagama? Grad ima svoju stratešku važnost, možda ne kao Mariupolj, ali nalazi se na važnoj lokaciji koja zemljopisno predstavlja svojevrsnu prekretnicu. Kad bi ruske snage zauzele Bahmut mogle bi nastaviti dalje s osvajanjem teritorija. Tek nakon osvajanja Bamuta mogli bi krenuti dalje prema gradovima kao što su Kramatorsk, Slovjansk i Druživka. Zapravo ovo je bitka koja vodi u tri nove teške bitke - pod uvjetom da ruska vojska prevlada.
Kad je bitka za Bahmut počela 1. kolovoza prošle godine (granatiranje grada počelo je još u svibnju) mnogi su mislili da će ruska vojska s lakoćom preuzeti kontrolu. Danas, jasno, stvari su poprilično drugačije...
Očekivano, ruske snage krenule su na Bahmut iz pravca Popasne, grada s predratnom populacijom od oko 20 tisuća stanovnika koji se nalazi na 20-ak kilometara istočnije, no Popasna je u sklopu regije Lugansk dok je Bahmut već u regiji Donjeck.
Ono što je možda specifično kod bitke za Bahmut je velika prisutnost Wagnerovaca, odnosno plaćenika iz privatne vojne kompanije Wagner Group koju vodi Evgenij Prigožin poznat pod nadimkom "Putinov kuhar". Jasno, nisu pripadnici Wagnera jedini koji sudjeluju u bitci za Bahmut protiv ukrajinskih snaga, tu je također i ruska vojska zajedno s borcima iz Donjecka i Luganska, no sama činjenica da je Wagner toliko zastupljen čini ovu bitku drugačijom od drugih.
Do nedavno to je bilo više u domeni spekulacije, neki su čak tvrdnje o "Wagnerovoj bitci" tretirali kao ukrajinsku ratnu propagandu, no sada imamo izjave samog Prigožina koji potvrđuje puno detalja...
Naime, Prigožin je tijekom vikenda rekao kako želi da njegove snage, zajedno s ruskom vojskom, zauzmu Bahmut zbog "podzemnih gradova" koji se nalaze na ovom prostoru. Ističe kako je riječ o podzemnim kompleksima kroz koje može prolaziti vojska, čak i tenkovi.
"Šlag na torti ovdje su rudnički sustavi Soledara i Bahmuta. Zapravo je riječ o cijeloj mreži podzemnih gradova. Ne samo da se tamo, na dubini od 80 do 100 metara, može držati veća skupina ljudi, tamo mogu također prolaziti i tenkovi i borbena vozila", rekao je Prigožin na svom Telegram kanalu te dodao kako se oružje tamo skladišti u podzemnim kompleksima još od vremena Prvog svjetskog rata.
Pritom se zapravo referirao na velike rudnike soli i drugih minerala. Mreža tih tunela dugačka je oko 160 kilometara. U tom podzemlju nalazi se čak i jedna velika prostorija u sklopu koje su u mirnija vremena održavane i nogometne utakmice te koncerti klasične glazbe (!).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.