Državni udar u Gabonu, zemlji bogatoj naftom i uranom kojom je Francuska posredno vladala još od 1960. - ovo je potvrda, transformacija Afrike postala je nezaustavljiva
Izgleda da se "sezona državnih udara" u Africi nastavlja, i to ona koja ruši francuski utjecaj, a traje intenzivno već nekoliko godina. Zadnja u nizu sad je srednjoafrička zemlja Gabon, važan proizvođač nafte i urana - vojska je tijekom današnjeg dana preuzela kontrolu nad zemljom, a predsjednik Ali Bongo nalazi se u kućnom pritvoru. Kaotična situacija odvijala se svega nekoliko minuta nakon što je izborno povjerenstvo potvrdilo da je Bongo osvojio treći mandat na vlasti!
Što se točno dogodilo? Tko su vojnici koji su preuzeli vlast? Je li ovaj puč sličan onima koji su se nedavno zbili na prostoru zapadne Afrike? Ima li i ovdje Wagner svoj utjecaj - iako bi ovo bila Prigožinova "posthumna upletenost" - kao i u nekim drugim zemljama? Koje su geopolitičke značajke Gabona? Na sva ova pitanja pokušat ćemo danas dati odgovor, neposredno nakon potvrde državnog udara.
Krenimo prvo sa samom zemljom. Gabon je republika koja se nalazi na zapadnoj obali središnje Afrike. Smještena je na ekvatoru, uz Ekvatorijalnu Gvineju na sjeverozapadu, Kamerun na sjeveru, Republiku Kongo na istoku i jugu te Gvinejski zaljev na zapadu.
Gabon se proteže na oko 270 tisuća kvadratnih kilometara te ima populaciju od oko 2.3 milijuna ljudi. Zemljopisno Gabon je raznovrsna zemlja - uz obalu imamo nizine, zatim planine (planinski lanac Cristal i Chaillu Massif u centru zemlje), a na istoku se nalazi savana. Najveći grad, ujedno i glavni, je Libreville.
Autohtoni narod Gabona su Pigmeji koji su prepoznatljivi po svom nižem rastu (odrasli muškarci u prosjeku su visoki 150 cm). No, u 14. stoljeću na prostor Gabona počinju se doseljavati Bantu migranti koji su do 18. stoljeća gotovo u potpunosti potisnuli Pigmeje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.