Bliskoistočni lideri općenito su zadovoljni izborom Donalda Trumpa za američkog predsjednika. Sa svih strana dolaze čestitke i nadanja u bolji odnos s Washingtonom u idućem razdoblju. S obzirom da je Hillary Clinton trebala nastaviti Obaminim smjerom, ali s više intervencionizma i odlučnosti, takav stav bliskoistočnih zemalja ne čudi. Većina zemalja ne vjeruje američkom intervencionizmu, ali ipak žele vidjeti aktivnu ulogu američkog političkog vrha u rješavanju mnogobrojnih problema Bliskog istoka.
Zanimljivo ispitivanje javnog mnijenja u osam bliskoistočnih zemalja izašlo je tjedan dana prije izbora. Ispitivanje je napravio Arapski centar u Washingtonu. Velika većina, 67 posto ispitanika, ima negativan pogled na američku vanjsku politiku u regiji. Ipak, 70 posto ispitanih je favoriziralo Hillary Clinton, iako je ona jedna od najžešćih pratitelja upravo takve američke politike. Donald Trump je dobio samo 13 posto potpore, ali se takav nesrazmjer tumači ponajviše Trumpovom antimuslimanskom retorikom tijekom predizborne kampanje. Ispitanici su djelomično i proturječni - 26 posto smatra da se SAD ne trebaju miješati u poslove arapskih zemalja, ali mnogi od njih smatraju da među američkim prioritetima mora biti borba protiv Daeša, donošenje mira u Siriju, te završetak Izraelsko-palestinskog sukoba. Tako je vidljiva sklonost američkoj konstruktivnoj snazi, ali ujedno i manjak iskrenosti i kvalitete u odnosima Washingtona prema pojedinim zemljama.
Postoje i određene razlike među zemljama. Tunižani su očito htjeli Clinton za predsjednicu, pa je nekih 65 posto ispitanih izjavilo da imaju vrlo ili donekle pozitivno mišljenje o njoj. Naime, kad je Tunis započeo svoju tranziciju prema demokraciji, Clinton je bila na čelu State Departmenta, te Tunižani žele vidjeti veću potporu demokratskim tranzicijama u regiji. U Maroku se radi o još većoj brojci - čak 70 posto Marokanaca ima pozitivna mišljenja o Hillary Clinton, koja je bila bliska monarhiji i prihvaćala marokanski zahtjev za suverenim vladanjem nad Zapadnom Saharom. Saudijci žele pojačanu američku ulogu u borbi u Jemenu, te ih nije pretjerano briga tko će biti stanovnik Bijele kuće. Iračani su već skeptičniji. Tek 28 posto stanovnika Iraka smatra da će idući predsjednik donijeti značajne promjene u američkoj vanjskoj politici. U ispitivanjima su naglasili visoka očekivanja od Clinton i najmanje negativna očekivanja od Trumpa, što pokazuje široko razočarenje posebno drugim mandatom Baracka Obame.
Egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi je bio možda i prvi strani šef države koji je čestitao Donaldu Trumpu na pobjedi. U svojoj izjavi je Sisi rekao da se Egipat raduje budućem razdoblju u kojemu se nada da će se pojačati američko-egipatski odnosi. Sisi je na vlast došao nakon rušenja predsjednika Mohameda Morsija iz Muslimanskog bratstva, Morsija čiju kandidaturu je nekoć srdačno pozdravila Hillary Clinton dok je bila ministrica vanjskih poslova. Sisi se susreo s predsjedničkim kandidatima na marginama Opće skupštine UN-a u rujnu ove godine, pri čemu je za egipatske medije izjavio da je Trump snažni vođa, što je tumačeno egipatskom potporom Trumpu. Prema gore spomenutom ispitivanju javnog mnijenja, Egipćani su bili najmanje skloni Clinton, koja je podupirala izgon Hosnija Mubaraka. Samo 20 posto ispitanika u Egiptu smatra da je američka vanjska politika na Bliskom istoku pozitivna.
Kralj Saudijske Arabije Salman izrazio je nadu da će novoizabrani predsjednik donijeti stabilnost Bliskom istoku, te je zaželio Trumpu uspjeh u dostizanju sigurnosti i stabilnosti na Bliskom istoku i širom svijeta. Bivši dugogodišnji saudijski veleposlanik u SAD-u i bivši šef obavještajne službe princ Turki bin Fajsal, nekoliko je puta ove godine izrazio suzdržanost oko nekih Trumpovih izjava, a posebice oko prijedloga zabrane ulaska muslimanima u SAD. Time je iskazao naglas ono što mnogi dužnosnici u zemljama Perzijskog zaljev misle. Poznato je da princ Turki izražava neslužbene stavove koji su bliski vrhu saudijske vlasti, pa su stoga i ovi njegovi istupi dio cjelokupnog saudijskog stava.
Glasnogovornik palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa, Nabil Abu Rudeina, nazvao je Donalda Trumpa te prenio Abasovu želju za zajedničkim radom na mirnom rješenju i nastanku palestinske države. u izjavi je Rudeina povezao regionalnu nestabilnost s dugogodišnjim arapsko-izraelskim sukobom. Glasnogovornik Hamasa Sami Abu Zuhri je rekao da ne očekuje promjenu američke politike prema Palestini, ali je izrazio nadu da bi Trump mogao reevaluirati pristranost američke politike prema Izraelu. To se pitanje tek treba razjasniti. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je čestitao Trumpu na pobjedi, kazavši da se radi o istinskom prijatelju Izraela. Netanyahu je pritom istaknuo da se jake poveznice Izraela i SAD-a temelje na zajedničkim vrijednostima, zajedničkim interesima i zajedničkoj sudbini, te da je siguran kako će Trump i on nastaviti jačati taj jedinstveni savez između dvije zemlje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.