Prošlotjedni ukrajinski napad na Belgorod bio je svojevrsna prekretnica u ratu. Nikad do sad nije Ukrajina pokrenula takav udar na jedan ruski grad, s tolikim brojem civilnih žrtava (25 prema zadnjim informacijama). I iako je taj napad bio zapravo odmazda za ruski od dan ranije - što je pak bio možda i najveći ruski zračni udar na Ukrajinu od početka rata - Moskva sad nastoji napad na Belgorod pretvoriti u neku vrstu simbolike, argumenta za eskalaciju udara na Ukrajinu iako je, kako smo i rekli, Belgorod napadnut kao uzvraćanje udarca.
Ruski predsjednik Vladimir Putin tijekom jučerašnjeg dana najavio je pak još veću rusku odmazdu za "teroristički napad" na Belgorod. Jasno, Putin ovo sad koristi za obraćanje domaćoj javnosti koja svakako želi akciju i odmazdu zbog napada na Belgorod, no čini se da nitko od njih nije spreman prihvatiti činjenicu da se napad na Belgorod ne može smatrati kao neki nasumični čin jer to svakako nije. Niti jedna strana u ovom ratu ne bi smjela si dopuštati namjerne napade na civilne ciljeve, ali to čine i jedni i drugi. Iz te perspektive Rusija se ne može čuditi kad Ukrajina uzvrati istom mjerom.
Ali Putin ni ne ide s time da će ruska javnost biti "objektivna", jer jasno da neće. On će i dalje predstavljati rat kao "specijalnu vojnu operaciju", a ukrajinsko uzvraćanje udarca nazvat će terorizmom na koji se sada treba silovito odgovoriti.
"Žele nas prestrašiti, žele stvoriti određene nesigurnosti unutar naše zemlje", rekao je Putin za vrijeme govora koji je jučer održao za vrijeme sastanka s veteranima koji se bore u Ukrajini. "S naše strane, mi ćemo pojačati udare", rekao je.
Putin rijetko spominje ukrajinske napade na ruski teritorij što ovaj napad na Belgorod još i više čini presedanom.
No, ovi udari i uzvraćanja koja dolaze baš u vrijeme Nove godine na neki način možda čak ocrtavaju kako će izgledati aktualna ratna 2024. godina. I ne izgleda dobro, jer ovo sugerira da će se manje paziti na živote civila, da će civilne mete češće biti mete odmazde, kao što je i slučaj zadnjih nekoliko dana.
Ukrajinske snage su u subotu intenzivno bombardirale Belgorod, a osim najmanje 25 ubijenih to je i 110 ranjenih osoba. Za Ukrajinu to možda ne bi bio toliki šok jer su ovakvih žrtava imali već puno puta, ali za Rusiju jest. Ovo je bio najveći napad na ruski teritorij od početka rata. Nikad do sad nije Rusija imala tolike gubitke.
Očekivano, ukrajinske vlasti nisu javno komentirale napad na Belgorod, što je u skladu s njihovom dosadašnjom politikom. Ima smisla. Kijev ni ne može direktno preuzeti odgovornost za ovakve napade jer to bi onda značilo i to da su direktno napali Rusiju, a Rusija bi zatim, kao napadnuta, mogla po sili vlastite vojne doktrine posegnuti za kojekakvim radikalnim rješenjima i generalnoj eskalaciji sukoba. Podsjetimo, Putin i Kremlj žele zadržati ovaj rat u gabaritima "specijalne vojne operacije", odnosno da ne moraju posezati za radikalnim opcijama, a Ukrajina im pritom, ironično, u tome i pomaže na način da službeno ne preuzimaju odgovornost za napade na Rusiju.
Jasno, teoretski bi Rusija sva ratna djelovanja i na teritoriju većeg dijela same Ukrajine mogla interpretirati kao "napade na Rusiju" pošto su do sad anektirali u sastav Ruske Federacije Krim, Lugansk, Donjeck, Zaporožje i Herson... Očekivano, čak i Moskva je svjesna da ne mogu baš tako nastupati.
Belgorod je grad s oko 330.000 stanovnika te se nalazi na oko 25 kilometara od ukrajinske granice i na oko 50 km od Harkova. Upravo Harkov se našao prvi na meti ruske odmazde. Grad je dan kasnije, u nedjelju, ciljan s većim brojem raketa i dronova. Ozlijeđeno je najmanje 30 osoba. Više zgrada je oštećeno uključujući jedan hotel, bolnicu te rezidencijalne zgrade.
Napadi su trajali kroz nedjelju i ponedjeljak, odnosno kroz Staru i Novu godinu, a Ukrajina je rekla da je Rusija, između ostalog, pokrenula i najveći napad dronovima do sad, s ukupno 90, u ranim satima Nove godine.
Ukrajina je rekla da je oborila sve bespilotne letjelice osim tri, dodajući međutim da su krhotine koje su padale oštetile civilnu infrastrukturu i prouzročile žrtve. U južnom lučkom gradu Odesi, čestoj meti ruskih napada, 15-godišnji dječak je poginuo, a sedam ljudi ozlijeđeno je nakon što su krhotine udarile u stambenu zgradu, priopćile su lokalne vlasti. U zapadnom gradu Lavovu, krhotine koje su pale izazvale su požar u lokalnom muzeju.
Sponzori Ukrajine poslali su veći broj projektila za protuzračnu obranu, a Britanija je nedavno isporučila novu seriju. No, Ukrajina je velika zemlja i teško je imati potpunu zaštitu - štiteći neke od većih gradova druga područja ostaju izloženima.
Jasno, napadi iz zraka osmišljeni su primarno da demoraliziraju neprijatelja. Nadalje, Ukrajinci se suočavaju s nestankom struje uz stalne napade na njihovu infrastrukturu i neizvjesnošću.
Određeni ukrajinski optimizam od prošlog proljeća, kada su ruske snage bile prisiljene povući se oko Hersona i Harkova, više ne postoji. Dodatno narušavanje morala su kašnjenja u odobravanju dodatne pomoći na Zapadu, zahvaljujući političkim prepirkama u Washingtonu i Bruxellesu. Nadalje, hvaljene sankcije Zapada nisu uspjele zaustaviti rusku invaziju i unatoč opskrbi navodno vrhunske zapadne opreme i obuci, ukrajinska protuofenziva također je završila neuspjehom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.