Analiza: Ubojstvo Jevgenija Prigožina - epilog pobune koju nije mogao preživjeti
Prošlo je točno dva mjeseca od događaja koji predstavlja presedan u novijoj ruskoj povijesti. Ako zanemarimo pokušaj puča protiv Gorbačova 1991., jer to je već bilo u domeni epiloga raspada SSSR-a, onda se može reći da nešto poput Wagnerove pobune nije viđeno još od Oktobarske revolucije 1917.
Dakako, ideja je bila sasvim drugačija, zapravo bez ideje, bio je to žestoki i vulgarni pokušaj rušenja ruskog vojnog vrha. Bio je to kontinuitet Prigožinovih psovki, njegovog zanemarivanja činjenice da nitko ne može na taj način govoriti o Putinovim odabranicima, ali on je išao i dalje te je 24. lipnja de-facto zauzeo južni ruski grad Rostov na Donu te od tamo sa svojim snagama krenuo prema Moskvi. Na putu, tvrdi se, Wagnerovci su srušili i pokoji ruski vojni zrakoplov. Izgledalo je kao da izbija građanski rat u Rusiji, a onda je sve naglo stalo...
Ni danas ne znamo sa sigurnošću što se točno dogodilo. Je li zaista bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko tako dobar pregovarač da je uspio uvjeriti Prigožina da odustane? I zar je Prigožin povjerovao da može preživjeti pokušaj puča protiv Putina?
Bilo je i više nego očito da Jevgenij Prigožin već dva mjeseca živi kao "mrtav čovjek", a ono što su svi očekivali jučer se i dogodilo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.