X
Akcija: 1-godišnja pretplata za  75 €   50 € !
Akcija je ograničena - traje do isteka vremena ili do isteka paketa!
Preostalo paketa: 2 od 5
Preostalo vremena: 00:13:04
Akcija traje do 16:00 po zagrebačkom vremenu.
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Analiza sukoba na jugu Filipina: Kalifat Mindanao kao kazna za Duterteov veliki geopolitički zaokret?

PIŠE:
Objavljeno:

Filipinske specijalne snage priključile su se tijekom jučerašnjeg dana u bitku protiv terorista na prostoru južnog grada Marawi. Podsjetimo, kontrolu nad dijelovima grada preuzeli su islamistički militanti povezani s ISIL-om. Iako je isprva izgledalo kako se radi tek o manjoj skupini koju će vladine snage brzo neutralizirati, sukob je postao vrlo žestok, a filipinski predsjednik Rodrigo Duterte naredio je slanje komandosa i vojnih helikoptera.

Helikopteri su tijekom jučerašnjeg dana bombardirali njihove položaje. Glasnogovornik vojske ističe kako je u jučerašnjim sukobima ubijeno 18 terorista i šest vojnika.

Visoki vladin dužnosnik, Jose Calida, komentirao je situaciju za vrijeme novinske konferencije: "Oni žele preuzeti Mindanao i pretvoriti ga u kalifat. Ranije su bili samo lokalna teroristička skupina, ali sada su se povezali s ISIL-om". Istaknuo je kako se među teroristima također nalaze državljani Indonezije i Malezije.

"Ono što se trenutačno događa na otoku Mindanao više nije pobuna lokalnog filipinskog stanovništva. Ovo se već pretvorilo u invaziju stranih terorista koji su se odazvali pozivu ISIL-a da krenu na Filipine ukoliko im je preteško doći do Iraka ili Sirije", poručio je Calida.

Ako filipinska vojska ne uspije brzo ugušiti ustanak militanata, postoji opasnost od širenja sukoba, a izvanredno stanje već je proglašeno na prostoru cijelog južnog otoka Mindanao gdje se nalazi grad Marawi.

VIDEO:

Situacija vrlo podsjeća na izbijanje oružane pobune u sirijskom gradu Homs u proljeće 2011. Tada je također izgledalo kao da se radi o manjoj lokalnoj pobuni koju će snage sigurnosti uskoro ugušiti. No, uskoro je situacija prerasla u opći džihadistički ustanak protiv vlasti, a strani borci nahrupili su preko svih granica.

Dakako, situacija na jugu Filipina ima svoje specifičnosti, no, teško je ne uočiti neke geopolitičke sličnosti. Naime, Filipini su imali problema s islamističkim militantima na otoku Mindanao već duže vremena, ali do veće eskalacije dolazi tek promjenom vlasti u Manili.

Filipinski predsjednik Rodrigo Duterte šokirao je svijet prošle godine kada je poručio da će Filipini, nakon više desetljeća lojalnosti SAD-u, napraviti veliki zaokret u svojoj vanjskoj politici. Poručio je kako SAD tretira Filipine i dalje kao svoju koloniju te kako on na to neće pristati. Stoga je poručio da će za nove primarne saveznike uzeti Rusiju i Kinu.

Pogledajmo malo kartu svijeta - ratovi, sukobi i tenzije vode se isključivo u zemljama koje nisu orijentirane prema SAD-u ili su to nedavno odbile učiniti. Može se argumentirati da je problem unutar samih tih zemalja, no zemlje slične njima pronaći ćemo i drugdje i u njima vladaju slični uvjeti, uz dodatak mira.

Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.

1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
Ograničena akcija
AKCIJA! 1-godišnja pretplata!
 75 €  50 €  
(mogućnost plaćanja i na rate:
4.16 € mjesečno*)
*Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke).
Izaberi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Specijalna ponuda je ograničena, iskoristite je dok traje!


 
Pristup samo ovom tekstu
5 €
Umjesto pretplate možete kupiti pristup samo ovom tekstu.
Izaberi
Uplatom ćete imati pristup ovom tekstu
Drugi tekstovi neće Vam biti dostupni (osim ako i za njih ne uplatite pristup)
Putem ovog koraka kreirat će Vam se korisničko ime tako da ako želite možete jednostavno proširiti svoj pristup uplatom jedne od regularnih pretplata.

2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.