Analiza - sudbina Europe piše se u Ramsteinu: Je li već stiglo njemačko povijesno "NE" ili bitka za Berlin tek počinje?
Dugačak i neizvjestan dan u američkoj zračnoj vojnoj bazi Ramstein na zapadu Njemačke. No, sudeći prema zadnjim informacijama, glavna odluka na koju se čekalo ipak nije donijeta - Njemačka, barem za sad, nije potvrdila slanje svojih Leopard tenkova u Ukrajinu.
Podsjetimo, danas su se u Ramsteinu okupili predstavnici velikog broja ukrajinskih saveznika, možda čak i svi, nekoliko desetaka zemalja je u pitanju. Cilj susreta bio je, pod američkim pokroviteljstvom i uz prisutnost američkog ministra obrane Lloyda Austina, dogovoriti veliko dodatno slanje oružja za Ukrajinu. I brojne zemlje potvrdile su da će poslati više oružja, teže oružje, ali glavna informacija, ona koja se tiče njemačkih tenkova, ipak nije stigla.
Poljski ministar obrane potvrdio je u razgovoru za medije kako dogovor o slanju njemačkih tenkova u Ukrajinu nije postignut, ali se nada da ova priča još nije završena, odnosno da je još uvijek moguće da će Berlin promijeniti mišljenje.
Lloyd Austin je pak kratko komentirao da je Njemačka "saveznik od pouzdanja, bila i bit će".
Portugalsko ministarstvo obrane je pak potvrdilo da su se na marginama skupa u Ramsteinu sastali predstavnici zemalja koje u svojim redovima posjeduju tenkove Leopard 2 njemačke proizvodnje. Na sastanak su pozvale Ukrajina i Poljska.
No, ni Portugal ni druge zemlje nisu htjele odobriti slanje ovih tenkova Ukrajini. Portugal tvrdi kako će ukrajinskim snagama omogućiti obuku. Najavljuju da će im dati M113 oklopna vozila... Ali to nije ono što je Ukrajina tražila.
I što to u praksi znači? Priča sigurno nije gotova, a pritisak koji je izvršen na Njemačku postat će samo jači. Mnoge je iznenadio njemački otpor, no to i nije tako čudno imajući u vidu činjenicu da je Njemačka od samog početka rata politički poprilično podijeljena kad je riječ o intenzitetu potpore za Ukrajinu.
Formalno, cijeli spektar Njemačke politike podupire Ukrajinu u ratu protiv Rusije. To možda i jest tako, ali razlike su poprilične po pitanju koliko bi Njemačka trebala učiniti glede te potpore. SAD, jasno, želi maksimalni njemački angažman te pritom ne mare previše za potencijalnu eskalaciju rata koji bi se s prostora Ukrajine mogao proširiti i na neke druge europske zemlje.
Jedan dio njemačke politike, primarno okupljen oko Zelenih, ali svakako pristaše postoje i u velikim strankama kao što su SPD i alijansa CDU/CSU, želi slijediti Washington bez gotovo ikakvih odstupanja interpretirajući ovu situaciju onako kako se ona i predstavlja - povijesni sukob između Istoka i Zapada, sukob između liberalne demokracije i autoritarne vlasti.
I u tom segmentu vjerojatno postoje podskupine. Jedna koja i sama ideološki vjeruje u takav sraz i ona druga koja je naučila i navikla slijediti američku vanjsku politiku vjerujući da je po njih to najbolji ishod (naročito u ekonomskom smislu).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.