Dodatak tekstu, 12:00, 13.1.2016.
Američki vojnici su pušteni na slobodu (vidi: Iran oslobodio 10 privedenih američkih vojnika: "Ovo neka vam bude lekcija za ubuduće"). Kriza se, srećom, završila prije nego se rasplamsala.
Originalni tekst objavljen jutros u 09:00:
Iz Irana su poručili kako je američki nosač zrakoplova USS Harry S. Truman djelovao "provokativno i neprofesionalno" nakon što je iranska Revolucionarna Garda jučer privela dva američka broda koji su zašli u iranske teritorijalne vode.
Vrhovni zapovjednik iranske mornarice, admiral Ali Fadavi, rekao je kako je američki nosač zrakoplova, koji se trenutačno nalazi na prostoru Perzijskog zaljeva, izveo provokativni manevar nakon što su američki brodovi privedeni.
Nadalje, Fadavi je odbacio informacije da će deset privedenih pripadnika američke mornarice biti oslobođeni uskoro kao "spekulacije". Rekao je kako će biti ispitani i da će ih se upozoriti kako će Iran "djelovati prikladno" ukoliko se ispostavi da su američki brodovi upali u iranski prostor u sklopu špijunske misije, a ne slučajno kako tvrde.
Potvrdio je kako je američki državni tajnik John Kerry razgovarao telefonski s iranskim ministrom vanjskih poslova Javadom Zarifom te kako je Zarif od Kerrya tražio da se SAD javno ispriča zbog upada u njihove teritorijalne vode.
Podsjetimo, dva američka manja broda, na čijim se palubama nalaze strojnice, privedena su na oko jednu nautičku milju unutar iranskih teritorijalnih voda, navodno nakon što se jedan brod pokvario.
Sudeći prema izjavama i dostupnim informacijama, ovaj incident mogao bi uskoro prerasti u ozbiljnu krizu. SAD neće dopustiti da se 10 njihovih ljudi dugo drži u iranskom pritvoru i sigurno neće Iranu dati javnu ispriku. S druge strane Iran vlastitoj domaćoj javnosti ne smije pokazati slabost, naročito ne sada kada je ta javnost već dovoljno sumnjičava prema dogovorima sa Zapadom, uključujući i dogovor oko nuklearnog programa.
Drugim riječima, ova situacija ima sve predispozicije da postane velika i ozbiljna kriza. Kao da kriza Bliskom istoku trenutačno ne nedostaje - podsjetimo, još se nije ni slegla prašina oko eskalacije tenzija između Saudijske Arabije i Irana što je rezultiralo time da je veći broj arapskih zemalja prekinuo diplomatske odnose s Iranom.
Nadalje, ovaj opasan incident dolazi u ključnom trenutku za teško ostvaren i godinama građen dogovor između Irana i šest svjetskih sila (SAD, Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Njemačka). Naime, iranski znanstvenici upravo su trebali krenuti u glavni zadatak - onesposobljavanje Araka, reaktora teške vode. Nakon eliminacije Araka Iranu bi trebale biti ukinute ekonomske sankcije.
Drugim riječima, Iran se upravo nalazi na najvećoj prekretnici još od izbijanja revolucije 1979. Ako sankcije budu podignute više ništa neće biti isto - Iran, koji je do sada bio izoliran i napredovao unatoč svim nedaćama, sada će postati otvorena zemlja i biti će top destinacija za strana ulaganja. No, ovo otvaranje Irana međunarodnom kapitalu nipošto ne odgovara svima unutar Irana, naročito ne strukturama koje su u ovim teškim uvjetma naučile jako dobro živjeti, a imaju i veliku moć.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.