Analiza Putinovog govora na Crvenom trgu: Nekoliko jačih argumenata nego kobne noći pred invaziju, ali ratu se ne vidi kraj dok se nove generacije sprema za priključenje "Besmrtnoj pukovniji"
Velika očekivanja često mogu dovesti do neočekivanih ishoda, a to bi se moglo reći i za današnji govor ruskog predsjednika Vladimira Putina na Crvenom trgu u Moskvi povodom današnjeg obilježavanja obljetnice pobjede SSSR-a nad nacističkom Njemačkom, odnosno Dana pobjede koji se u Rusiji slavi 9. svibnja. Uoči ovog dana, i popratne vojne parade, mnogi su nagađali hoće li Putin nešto značajno poručiti okupljenima i svijetu koji pozorni prati. Pojedini zapadni obavještajni dužnosnici bili su gotovo uvjereni da će danas i službeno proglasiti rat Ukrajini kako bi se pokrenula sveopća mobilizacija. U raspravu se uključio čak i papa Franjo koji ima neke druge informacije - naime, on je rekao u nedavnom intervjuu da mu je mađarski premijer Orban poručio da će Putin "završiti rat do 9. svibnja". No, na kraju nismo dobili niti jedno niti drugo, a što točno znači ovaj poprilično kratak Putinov govor raspravljat ćemo u nastavku. Pogledajmo prvo što je točno rečeno.
Danas se naši ratnici različitih nacionalnosti zajedno bore, štiteći jedni druge od metaka i gelera poput braće.
Tu leži moć Rusije, velike nepobjedive sile naše ujedinjene multietničke nacije.
Vi danas branite ono za što su se borili vaši očevi, djedovi i pradjedovi. Dobrobit i sigurnost njihove domovine bili su im na prvom mjestu u životu. Odanost našoj domovini glavna je vrijednost i pouzdan temelj neovisnosti Rusije i za nas i njihove nasljednike.
Oni koji su slomili nacizam tijekom Velikog domovinskog rata pokazali su nam primjer herojstva za sve uzraste. Ovo je generacija pobjednika i uvijek ćemo se ugledati na njih.
Slava našim herojskim oružanim snagama!
Za Rusiju! Za Pobjedu!
Ura!"
Kako smo i rekli, bio je to relativno kratak govor, pogotovo ako se uzme u obzir situacija u kojoj dolazi, ali i u komparaciji s Putinovim (puno duljim) govorom kojeg je dao neposredno pred početak invazije 24. veljače.
Ako uspoređujemo današnji i onaj prije 70-ak dana, onda je ovo svakako bolji i konkretniji govor. On ovdje, naročito u prvoj polovici, daje svoje argumente za pokretanje invazije na Ukrajinu i većina tih argumenata ima uporište - jedino ostaje žestoka debata jesu li se ti izazovi morali riješavati ratom. Činjenica svakako stoji da je Rusija NATO-u i SAD-u dala priliku za veliku de-eskalaciju, ali u svakom trenutku tih pregovora krajem prošle i početkom ove godine bilo je jasno da druga strana na to nipošto neće pristati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.