Analiza krize u Aziji: Može li se SAD nositi s neminovnošću? Kina zna da rat nije jedina opcija - ovo je sukob ideološkog iscrpljivanja u svijetu koji se naglo mijenja, koji prati svaki potez, a ni Tajvanu nije u interesu postati nova Ukrajina
Kineska vojska nalazi se sa svih strana Tajvana, izvode vojne vježbe s desecima zrakoplova i ratnih brodova, rakete čak lete preko samog Tajvana i padaju u isključivi gospodarski pojas Japana. SAD poručuje kako je ovo nedopustiva eskalacija. Ali rata i invazije neće biti, barem ne za sada. To nije u kineskom pristupu. Vježbe, iako najveće u blizini Tajvana u najmanje četvrt stoljeća, samo su poruka SAD-u da je provokacija uočena.
Glavni odgovor Kine nisu ove raketne vježbe, a sigurno neće biti ni skorašnja invazija, glavni odgovor je znakovita poruka koju je uputilo kinesko ministarstvo vanjskih poslova ističući kako je povratak Tajvana Kini "neminovnost".
To je možda upravo odgovor kojeg se SAD najviše plaši. Kina time poručuje kako neće djelovati dok ne bude spremna, a bit će spremna.
Jer cijela ova provokacija s Pelosi može se promatrati i kao pokušaj da se Kinu natjera na stratešku pogrešku, a rat s Tajvanom u ovom trenutku svakako bi to bio.
Ako je to bio cilj onda gotovo sigurno neće uspjeti. Zapravo doći će do stvaranja obrnutog ishoda koji nije povoljan po SAD u ovom trenutku.
Naime, SAD već godinama pojačava pritisak na Kinu znajući da im je Kina najveći rival u današnjem svijetu. No, Kina sve to vrijeme maksimalno drži distancu i uzvraća najčešće diplomatskim žargonom nastojeći napetosti, koliko je moguće, držati na minimumu. Jasno, to je bilo i u kineskom interesu, no SAD-u možda nije jasno da je bilo i u njihovom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.