Novinska agencija Reuters ima popriličnu ekskluzivu, mada informacija koju iznose sama po sebi nije neočekivana, ali činjenica da je uopće koncipirana, predstavljena na taj način te pritom potkrijepljena s nekoliko "izvora upoznatih sa situacijom", predstavlja značajan trenutak. O čemu je riječ? Njihov naslov otkriva sve bitno: "Ekskluzivno: Putin želi prekid vatre u Ukrajini na trenutačnim linijama fronte".
Neki će se zapitati - je li to uopće vijest? Za neke svakako jest, naročito za one koji uporno tvrde da se Rusija sprema pokoriti Ukrajinu, a zatim napasti i ostatak Europe. U tom smislu ovo je važno emitiranje informacije koju Rusija ne skriva već neko vrijeme. U više navrata visoki ruski dužnosnici izrazili su interes za pregovorima i okončanjem rata. Ti stavovi se često nisu ni probijali do zapadne štampe, a ako i jesu posebno je naglašeno da sadrže jednu nedopustivu klauzulu - rusko isticanje da su pregovori mogući samo uz "prihvaćanje stvarnosti".
U tom smislu ni ova "ekskluziva" nije nimalo drugačija. Dakako, "prihvaćanje stvarnosti" odnosi se na činjenicu kako Rusija drži velike dijelove nekoliko ukrajinskih regija pod okupacijom te se od tamo ne namjerava povući, svakako ne milom, a što se tiče sile Ukrajina je već pokušala to odraditi prošle godine u pompozno najavljivanoj protuofenzivi koja je u potpunosti propala.
Iz Rusije su i ove i prošle godine, a i 2022., poručili kako su pregovori s Ukrajinom o okončanju rata mogući, ali Kijev i njihovi zapadni saveznici odbijaju prihvatiti pregovarački stol. Tako je i bilo, sve do sad, jer i ovaj tekst kojeg je danas objavio Reuters treba sagledati u jednom drugom kontekstu. Kako smo i rekli, ruska želja za pregovorima nije novost, ali novost će postati kad se takva ideja napokon probije u medijski diskurs, što se možda u ovom trenutku upravo događa.
Zapadni narativ protiv pregovora do sad se gotovo uvijek svodio na jedno - pošto ne mogu baš u potpunosti odbaciti samu ideju pregovora, isticano je kako Ukrajinu treba dovesti do stanja da može sudjelovati u "pravednim pregovorima", odnosno da pregovara iz pozicije moći. To se itekako pokušavalo, s desecima milijardi eura i dolara i ogromnom količinom naoružanja, ali nije bilo dovoljno. Ukrajina danas nije u poziciji moći (što bi jedino mogla biti da je vratila sav teritorij ili bar dio onog što je Rusija okupirala) što znači da ako sad uđe u pregovore to će po nju biti još i lošije nego da je to učinila, odnosno da joj se to dopustilo prije recimo pola godine ili godinu dana.
Teško je da će Rusija odustati i od milimetra teritorija koji je pod njihovom kontrolom. Da je ovo više pat pozicija onda bi se još i moglo računati na to da bi Moskva nešto ponudila za neki konkretan dogovor o obustavi sukoba, ali ovo nije pat pozicija. Ukrajina sad objektivno gubi rat i to postaje svima jasno. Ruske snage napreduju i u Harkovu, a izgleda da se spremaju na prodor i u sjevernu regiju Sumi. Svi ovi potezi šalju jasnu poruku Kijevu - što se kasnije odluče za mirovne pregovore morat će pristati na gubitak većeg dijela svoje zemlje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.