Talijanski premijer Matteo Renzi jučer je doživo veliki udarac - gotovo 60% Talijana na referendumu o njegovim ustavnim promjenama glasalo je protiv. Renzi je u televizijskom obraćanju javnosti priznao poraz te potvrdio kako će već danas podnijeti ostavku.
"Moja Vlada završava ovdje. Izgubio sam i to glasno priznajem. Sutra podnosim ostavku", potvrdio je Renzi.
Talijansko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je kako se na referendum odazvalo oko 70% osoba s pravom glasom. Prvi rezultati govore kako je protiv referenduma glasalo 59,1%. Od 20 talijanskih regija referendum je prošao u samo njih 3.
Ovo dakako nije poraz samo Renzija, ovo je veliki poraz i za EU elitu. Iako će danas vodedći mediji nastojati situaciju prikazati kao samo Renzijev osobni poraz, činjenica jest kako Talijani jučer nisu glasali samo protiv svog premijera već i protiv aktualnog EU establišmenta i EU politike.
VIDEO: Premijer Matteo Renzi priznaje poraz i podnosi ostavku
Beppe Grillo, lider anti-establišment stranke Pokret Pet Zvjezdica, itekako je sretan ishodom jer je on bio lider kampanje za glas "ne". Nakon prvih rezultata poručio je: "Demokracija je pobijedila. Vremena se mijenjaju, suverenitet je sada u rukama naroda i sada krećemo sa stvarnom implementacijom Ustava. Najveći pobjednik ovdje je talijanki narod koji se masovno odazvao referendumu, odbacujući pritom TV i novine koji su im govorili da moraju glasati 'za' referendumu".
Dakako, Beppe Grillo je odmah pozvao i na što bržu organizaciju prijevremenih izbora. Velika je vjerojatnost da bi upravo on mogao postati idući talijanski premijer.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.