Stanovnici Britanije su rekli svoje, odlučili su napustiti Europsku uniju i tim potezom su jutros šokirali cijeli svijet. Neki tvrde kako je ovo najvažniji globalni događaj još od pada Sovjetskog Saveza i u pravu su.
Mogli bismo navesti veliki niz područja na koja će izlazak Britanije iz Europske unije utjecati, no, to bi bio golem posao - dovoljno je reći da će utjecati na skoro sve jer to je točna tvrdnja.
Osvrnuti ćemo se stoga na jedan segment - utjecaj SAD-a u Europi. Sve posljedice su važne, no ovo je jedna od najvažnijih jer ona će krojiti europsku budućnost. Dakle, što će se desiti s američkim utjecajem u Europi? Više nikada neće biti što je do jučer bio.
Odnos između Britanije i SAD-a se s pravom naziva "specijalan odnos". Riječ je o odnosu koji je iskovan za vrijeme ratnih godina 20-og stoljeća i od onda je bio nesalomiv most. Tim mostom preko Atlantika se desetljećima služio SAD kako bi vršili veliki pritisak na ostatak Europe.
Tadašnji francuski predsjednik Charles de Gaulle bio je potpuno u pravu kada se 60-ih godina čvrsto zauzeo za blokiranje britanskog članstva u Europskoj uniji (odnosno u organizaciji koja se tada zvala EEZ) tvrdeći kako je Britanija zapravo "američki trojanski konj".
Da, Britanija jest američki trojanski konj i takva je bila, u pojačanom izdanju, još od Drugog svjetskog rata kada su američki brodovi velikom logističkom rutom preko Atlantika spriječili da Hitlerova Njemačka zagospodari otokom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.