Odnosi Washingtona s Moskvom sve su gori, a mogu postati još lošiji nakon što je Trumpova administracija donijela iznimno lošu odluku dopuštenja komercijalne prodaje 'obrambenog' oružja Ukrajini. Prema izjavi američkog ministra obrane Jamesa Mattisa, obrambeno oružje nije provokativno osim ako korisnik nije agresor, a Ukrajina zasigurno nije agresor. No, stvarnost je ponešto drugačija. Već dug zapis američkog miješanja u unutarnje poslove Ukrajine, osobito nakon što su prosvjednici srušili proruskog predsjednika 2014. godine, sada naoružava upravo ekstremno provokativnu Ukrajinu. Ta zemlja ne samo da je u ruskoj sferi utjecaja, ona je ujedno najvažniji entitet za sigurnost Rusije same. Svako miješanje u Ukrajinu je stoga provokacija Moskve. Svi to jako dobro znaju, ali se pretvaraju slijepima.
Trumpova vlada je dozvolila najveću američku komercijalnu prodaju oružja Ukrajini otkako je započeo sukob 2014. godine. Potez ima potporu vrha Trumpovih dužnosnika za nacionalnu sigurnost i kongresnih zastupnika. Ugovor uključuje izvoz M107A1 snajper sustava, municije, sastavnih dijelova i vojne opreme Ukrajini u vrijednosti od 41,5 milijuna dolara. Ovo bi oružje trebalo odgovoriti na specifične ranjivosti ukrajinskih snaga koje se bore protiv proruskih separatističkih pokreta u dvije istočne provincije. Amerikanci nisu dozvolili izvoz težeg naoružanja koje je ukrajinska vlada zatražila, poput protutenkovskih projektila Javelin.
Kongres je dozvolio izvoz oružja Kijevu još 2014. godine, ali Obama nije autorizirao veliku komercijalnu prodaju jer se bojao predati smrtonosno oružje ukrajinskim vojnim snagama. Tek je Trump donio takvu odluku, za koju su mnogi kongresmeni utvrdili da je odražaj dugogodišnje potpore Ukrajini protiv 'ruske agresije'. Zanimljivi sitni detalji oko te odluke uključuju i izvoz oružja koji Ukrajinci nisu tražili, te neodobravanje prodaje ofenzivnog naoružanja, ali i taj potez jasno govori o promjeni američke politike. Sjedinjene Države su prešle Rubikon, jer je i ovo smrtonosno oružje, a dodatno naoružanje će doći. I susjedna Kanada je dozvolila izvoz obrambenog naoružanja Ukrajini, što svakako nije slučajnost već više izgleda da su se određeni proizvođači oružja u NATO Savezu složili oko komercijalnog izvoza Kijevu.
Prodaja oružja Ukrajini dolazi povrh najnovijih deklasificiranih dokumenata koji potvrđuju jamstva američkih vođa Rusiji 1990. kako se NATO neće širiti preko istočnih granica ponovno ujedinjene Njemačke. Godinama su američki dužnosnici i njihovi partneri u vanjskopolitičkoj zajednici te u mainstream medijima inzistirali kako takva stroga jamstva nikad nisu postojala, te da nema nikakvog pisanog dokaza takvog ugovora. Možda nisu jamstva postojala jer su Sjedinjene Države cijelo vrijeme imale figu u džepu, ali nova otkrića iz američkih baza podataka učinkovito torpediraju ovakve izjave. Jasno je da su Moskvi takva jamstva i te kako davana, te da je Washington širenjem NATO Saveza ozbiljno naštetio povjerenju dviju država.
Najava predsjednika Trumpa nove američke nacionalne sigurnosne strategije dodatno pojačava iritantnost Moskve. U njoj piše kako su i Kina i Rusija strateški protivnici Sjedinjenih Država. Predsjednikov govor također sadrži skrivene optužbe specifičnih ruskih raskoraka, od aneksije Krima do napora za rušenjem zapadnog saveza, pa sve do miješanja u unutarnje poslove drugih zemalja (gdje se nije Washington uspio umiješati). Ova djelovanja navodno predstavljaju ozbiljne prijetnje američkoj sigurnosti i dobrobiti. Jezik strategije zabrinjavajuće podsjećana strogu i sukobljavajuću retoriku Washingtona za vrijeme Hladnog rata.
Podržavanje prodaje oružja Ukrajini, u kontekstu svih ovih razvoja događaja, posebno dolazi kao šlag na tortu razdora. Secesionistički rat u istočnom dijelu Ukrajine tinja od 2014 godine. Rusija podržava pobunjenike i neslužbeno je poslala vlastite specijalne snage u nekoliko navrata kada su sukobi postali teže naravi. Stanje u istočnoj Ukrajini i dalje je neizmjerno napeto i volatilno, unatoč potpisivanju Ugovora iz Minska kojima se nastoji izbjeći nastavak oružanog sukoba. Dozvola Washingtona za prodaju oružja Kijevu donosi sa sobom rizik destabilizacije u ionako vrlo delikatnom stanju. To će poduprijeti tvrdolinijaše u ukrajinskoj vladi koji žele pritisnuti više napora k ukrajinskoj vojnoj pobjedi u uvjerenju kako će dodatno i smrtonosno američko podupiranje uslijediti nakon prodaje oružja. No, vojna opcija rješenja ukrajinske krize je čista iluzija. S obzirom na krucijalne ruske sigurnosne uloge i želje za odbacivanjem još jednog američkog saveznika na svojim granicama, nije vjerojatni scenarij da će Kremlj tolerirati potpuno uništenje pobunjeničkih snaga ukrajinskog istoka. Ruski dužnosnici već su nesretni zbog prisustva NATO snaga, vojnika i teškog naoružanja, u baltičkim republikama i Poljskoj. Oni ujedno vide zapadne snage i oružje u Ukrajini kao još težu prijetnju ruskoj sigurnosti.
Trumpova dozvola prodaje oružja je posljednji udarac američkim vanjskopolitičkim realistima koji su vjerovali Trumpovim komentarima tijekom predizborne kampanje o popravljanju odnosa s Moskvom.
Jastrebovi u Demokratskoj i Republikanskoj stranci priželjkujuprodaju oružja Ukrajini već godinama, te im je samo bila potrebna logistička potpora i razmještanje tog oružja. Kako god bilo, Trumpova je odluka korak u krivom pravcu. Ukoliko Sjedinjene Države žele izbjeći već napete odnose s Moskvom, američki lideri moraju prihvatiti rusko inzistiranje i sferu utjecaja u bliskom susjedstvu i rusko duboko odbacivanje zapadne intruzije u tu sferu. Na nesreću, američki zakonodavci kao da ne shvaćaju dugoročne realnosti u međunarodnim odnosima koje sve velike sile štite i prema tome oblikuju svoje ponašanje. Ovakvo odbijanje stvarnosti nije jedinstveno za Trumpovu administraciju. Državna tajnica Condoleezza Rice i državni tajnik John Kerry također su eksplicitno odbacili načelo sfera utjecaja, osobito u vidu Rusije. Istovremeno svoje ulaženje u unutarnju politiku drugih država nazivali su legitimnim širenjem demokracije po svijetu.
Washington mora nastaviti svoj vanjskopolitički put s puno više opreza nego što je do sada pokazao u odnosima prema drugim velikim silama. Odluka Trumpove administracije oko davanja dozvole za prodaju oružja Ukrajini je lijevanje benzina na već razbuktanu vatru. Odnosi s Rusijom su dovoljno napeti bez tog nepotrebnog i prkosnog koraka.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.