Tisuće zemljoradnika izveli masovnu okupaciju obradive zemlje u Hondurasu - okupirali oko 12,000 hektara, intervenirala policija i vojska
Nekoliko tisuća zemljoradnika okupirali su zemljišta diljem Hondurasa ukupnog prostora oko 12,000 hektara - aktivisti prenose kako su se na potez odlučili zbog prijepora sa zemljoposjednicima i državom. Naime, prema zakonu mali poljorpivrednici mogu koristiti državnu zemlju, no izgleda kako su vlasti u Hondurasu obradivu površinu prodalli velikim kompanijama i zemljoposjednicima. Uskoro nakon masovne okupacije je reagirala vojska i policija, krajem dana oko 1,500 zemljoradnika mirno je napustilo plantažu šećera u blizini grada San Pedro Sula, no još oko 10 farmi nalazi se pod okupacijom, rekla je Mabel Marquez - glasnogovornica pokreta Via Campesina.
Nakon okupacije, protiv seljaka intervenirala je policija i vojska"Očekivali smo deložaciju s plantaže San Manuel, no imamo još 10 okupacija koje su i dalje na snazi", rekla je Marquez i nadodala kako je pokret preuzeo još neke farme oko glavnog grada, Tegucigalpae, i u provincijama Cortes, Yoro, Santa Barbara, Intibuca, Choluteca, Camayagua i Francisco Morazan.
Plakat pokreta Via Campesina kojim se poziva na okupaciju obradive zemljeAktivisti tvrde kako su okupirali teritorij koji je državna zemlja na kojoj, prema zakonu Hondurasa, mali poljoprivrednici smiju raditi i živjeti. S druge strane se nalaze veliki zemljoposjednici koji pak tvrde da su zemlju otkupili legalno od države. U proteklih nekoliko godina prijepor oko obradive zemlje na sjeveru doline Aguan često je završavao sukobima - deseci zemljoradnika su ubijeni, prenosi BBC.
Glasnogovornica pokreta koji poziva na okupaciju obradive zemlje, za koju tvrde da pripada država i samim time malim zemljoradnicima, Mabel Marquez istaknula je kako su zemljoradnici nenaoružani i kako ne planiraju uporabu sile, prenosi The Huffington Post.
Aktivisti navode kako se žele sastati s vladinim dužnosnciima i otvoriti nacionalni dijalog po pitanju obradivih zemljišta. Prema podacima UN-a, oko 53% stanovnika Hondurasa živi na zemlji. Prema informacijama ECLA (Ekonomska Komisija za Latinsku Ameriku), 72% ruralnog stanovništva živi ispod granice siromaštva. No, najnoviji potez u obliku okupacije teško da će biti podržan od strane lokalnih vlasti - direktor državnog instituta za poljoprivredu Honudara, Cesar Ham, istaknuo je kako je okupacija zemlje "politički motivirana" i kako je cilj tih akcija "destabilizirati vlast u zemlji".
Koncept "nezavisnosti hrane" svodi se na pravo pojedinca da smije uzgajati hranu na svojem zemljištu. Pokret Via Campesina je do sada održao nekoliko kampanja uključujući i kampanju za obranu poljoprivrednog sjemena, kampanju protiv nasilja nad ženama, kampanju za međunarodno priznavanje prava seljaka i globalnu kampanju za agrarnu reformu.
Pokret je osnovan 1993. od strane poljoprivrednika iz Europe, Južne Amerike i Afrike - sjedište organizacije se danas nalazi u Jakarti, Indonezija, no prije toga je bilo u glavnom gradu Hondurasa - Tegucigalpi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.