Rat u Ukrajini, 84. dan: Što će biti s Azovcima iz Azovstala? Kijev želi što bržu razmjenu zarobljenika, ali pitanje je hoće li do iste uopće doći, pogotovo ako ih Rusija proglasi terorističkom organizacijom
Preostali ukrajinski borci iz Azovstala evakuirani su autobusima na teritorij pod ruskom kontrolom čime je još označen kraj dugačke bitke za Mariupolj. Razumljivo, za Kijev ovi borci su od velike važnosti jer predstavljaju i nacionalni simbol otpora te ih stoga žele što je brže moguće vratiti natrag kroz proces razmjene ratnih zarobljenika s Rusijom. No, pitanje je hoće li Rusija pristati na to. Naime, znatan broj ovih boraca pripadnici su zloglasne bojne Azov koja je - prije rata, dakako - čak i od strane zapadnih izvora prozivana zbog neo-nacističke ikonografije.
Moguće je stoga da razmjene neće ni biti, a u Rusiji su se već pojavili zahtjevi da se Azov proglasi terorističkom organizacijom te bi onda razmjena bila još i manje izgledna.
Aktualno:
• Sudbina ukrajinskih boraca koji su evakuirani iz čeličane Azovstal neizvjesna je nakon što su se stotine njih predali te su prevezeni na teritorij pod ruskom kontrolom. Iz Kijeva poručuju kako žele što prije napraviti razmjenu zarobljenika, no pitanje je koliko će Rusija to biti voljna učiniti. Naime, predsjednik ruskog parlamenta, Vjačeslav Volodin, rekao je da će razmotriti zabranu razmjene ruskih ratnih zarobljenika za zarobljene pripadnike ukrajinske bojne Azov. "Oni su nacistički zločinci koji ne bi trebali biti uključeni u razmjenu zarobljenika", rekao je Volodin.
• U svom kasnonoćnom video obraćanju ukrajinski predsjednik Zelenski rekao je da su ruske rakete jučer pogodile regije Lavov, Sumi i Černihiv. Također navodi kako su ruske snage jučer izvele zračne napade u regiji Lugansk.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.