Rat u Ukrajini, 820. dan: Britanija tvrdi da Kina Rusiji šalje oružje za rat u Ukrajini, SAD se ne slaže, Francuska s Rafale zrakoplova testirala projektile s nuklearnim kapacitetima kao direktan odgovor na ruske nuklearne vježbe
Britanski ministar obrane tvrdi da ima "dokaze" koji potvrđuju da je Kina počela slati "smrtonosnu pomoć" Rusiji za rat u Ukrajini. Pritom tvrdi da se poziva na britanske i američke obavještajne informacije. Nedugo zatim iz SAD-a su poručili da su zabrinuti zbog takve mogućnosti, ali da još uvijek "to nisu vidjeli". Iz ovih informacija može se zaključiti kao da britanska strana nastoji eskalirati situaciju, što je zapravo bio slučaj i više puta ranije.
Aktualno:
• Francuska je izvela svoje prvo probno ispaljivanje moderniziranog projektila koji može nositi nuklearno oružje, ASMPA-R, dizajniranog za lansiranje borbenim zrakoplovom Rafale, izjavio je francuski ministar obrane Sebastien Lecornu. Došlo je dan nakon što je Rusija rekla da je započela nuklearne vježbe u svom južnom vojnom okrugu, koji se proteže od Rusije do okupiranog ukrajinskog teritorija. Podsjetimo, najava ruskih vježbi djelomično je usmjerena protiv Francuske nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao da ne isključuje slanje trupa u Ukrajinu.
• "Smrtonosna pomoć sada teče iz Kine u Rusiju i Ukrajinu", rekao je Grant Shapps, britanski ministar obrane, na konferenciji u Londonu u srijedu. "Danas mogu otkriti da imamo dokaze da Rusija i Kina surađuju na borbenoj opremi za upotrebu u Ukrajini", rekao je, pripisujući informaciju "američkoj i britanskoj obrambenoj obavještajnoj službi". Konkretne dokaze, koje navodno ima, nije predočio.
Međutim, u SAD-u, savjetnik Joea Bidena za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da iako postoji zabrinutost da bi Kina "mogla izravno pružiti oružje - smrtonosnu pomoć - Rusiji ... to do danas nismo vidjeli".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.