Rat u Ukrajini, 783. dan: Zbog eskalacije na Bliskom istoku će ipak proći američka pomoć za Ukrajinu, ali pod novim uvjetima? Zelenski traži da se Ukrajinu štiti "kao Izrael", ali uskoro će shvatiti da to ne može dobiti
Eskalacija napetosti između Izraela i Irana imat će posljedice na rat u Ukrajini, to je sada vrlo jasno. Naime, onaj veliki paket vojne pomoći koji je blokiran od strane republikanaca u donjem domu američkog Kongresa, iako većinu novca predviđa za Ukrajinu, uključuje i vojnu pomoć za Izrael i Tajvan. Pošto sada američki zastupnici žele što je brže moguće poslati dodatnu pomoć Izraelu (koji je jučer najavio da će odgovoriti na iransku odmazdu) predsjednik donjeg doma, Mike Johnson, predložio je da se paket ipak razdvoji na pojedinačne pakete za Izrael, Ukrajinu i Tajvan. To znači da bi brže prošli jer bi odobrio glasanje, barem za paket koji se tiče Izraela. Po pitanju Ukrajine možda će htjeti preformulirati pomoć na način da zapravo ne bude pomoć već zajam (nešto što je i Trump spominjao kao prihvatljiviju opciju).
U konačnici to bi možda bilo dobro po Ukrajinu, jer bi brže dobili oružje koje im kronično nedostaje, ali financijski ipak puno teže. Nadalje, ova situacija je pokazala da je SAD puno voljniji pomagati Izrael nego Ukrajinu što je, dakako, odmah primijetio i ukrajinski predsjednik Zelenski koji sad traži da Zapad pristupi pomaganju Ukrajine na isti način kao što bezrezervno pomažu i Izraelu, uključujući i rušenjem dronova i raketa. No, kako će mu uskoro postati jasno, to neće biti slučaj.
Aktualno:
• U SAD-u, predsjednik Predstavničkog doma, Mike Johnson, predstavio je prijedlog da se odvoji vojna pomoć Ukrajini od druge pomoći za Izrael i Tajvan, umjesto da se usvoji kombinirani zakon od 95 milijardi dolara koji već ima odobrenje Senata. Američki predsjednik Joe Biden pozvao je pak Zastupnički dom da odmah preuzme paket financiranja Senata: "Moraju to učiniti sada." Johnson je inzistirao da će Dom umjesto toga ovaj tjedan razmotriti zasebne zakone za Ukrajinu, Izrael i indo-pacifičku sigurnost.
Johnson je rekao da novi prijedlozi zakona Predstavničkog doma predviđaju otprilike isti iznos inozemne pomoći kao i prijedlog zakona Senata, ali će uključivati razlike, uključujući određenu pomoć u obliku zajma. Međutim, kritičari kažu da to predstavlja daljnje nepotrebno odgađanje budući da je prijedlog zakona u Senatu usvojen već prije dva mjeseca. "Ako republikanci iz Zastupničkog doma iznesu dopunski zakon o potrošnji u Senatu, vjerujem da bi danas prošao, da bi večeras stigao na predsjednikov stol i da bi Izrael dobio potrebnu pomoć do sutra", rekao je vođa demokrata u Senatu Chuck Schumer.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.