Rat u Ukrajini, 448. dan: Britanija i Nizozemska žele slanje F-16 lovaca Ukrajini, Rusija negira da su ukrajinske snage srušili njihove Kinžal projektile - "Nismo ih toliko ni ispalili, ali s njima jesmo uništili Patriot sustav"
Rusko ministarstvo obrane odbacilo je ukrajinsku tvrdnju da su u jednoj noći srušili tri ruska napredna supersonična projektila Kinžal. Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je kako ih Rusija toliko nije ni lansirala. U isto vrijeme iz Moskve tvrde kako su upravo Kinžal raketom uništili Patriot raketni sustav kojeg je Ukrajini dostavio SAD. U ovom trenutku niti jedna strana nije ponudila konkretne dokaze za svoje tvrdnje.
Aktualno:
• Mađarska nije odobrila isplatu sljedeće tranše vojne potpore za Ukrajinu osigurane u okviru Europskog instrumenta za mir (EPF).
EPF, stvoren 2021., izvanproračunski je instrument usmjeren na jačanje sposobnosti EU-a da spriječi sukobe, izgradi mir i ojača međunarodnu sigurnost.
"Mađarska se ne slaže s činjenicom da Europska unija, zajedno s drugim postojećim alatima, koristi Europski mirovni fond samo u odnosu na Ukrajinu jer to ne dopušta usmjeravanje dovoljno sredstava za promicanje interesa EU-a u drugim područjima", rekao je ured glasnogovornika mađarske Vlade. Rečeno je da druga područja u kojima bi se sredstva mogla koristiti uključuju Balkan i sjevernu Afriku.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.