Rat u Ukrajini, 276. dan: Tko god da je vršio pritisak na Kijev da se počne s pregovorima, Kijev je sve odbacio
Šef NATO-a podsjetio je da NATO kao organizacija ne šalje direktno oružje u Ukrajinu, ali to čine brojne pojedinačne NATO članice te ih poziva da nastave to činiti još i intenzivnije. Zanimljivo je da Stoltenberg pritom poručuje kako, iako ratovi većinom završavaju pregovorima, NATO neće vršiti pritisak na Ukrajinu da uđe u pregovore s Rusijom. Time zapravo poručuje kako preferira da Ukrajina nastavi borbu te na taj način, kako i sam kaže, "poboljša svoje pozicije za pregovaračkim stolom".
Određeni pritisak na Ukrajinu da stupi u pregovore se pojačava, ali očigledno ne dolazi iz vrha NATO-a, što bi se i očekivalo. No, od tamo gdje i dolazi (primarno od strane američke vojske i određenih frakcija Demokratske i Republikanske stranke) čini se da nema previše učinka jer Kijev je sve zahtjeve vrlo strogo odbacio.
Aktualno:
• Poljski predsjednik Andrzej Duda rekao je da je na Njemačkoj da odluči gdje će biti stacionirane jedinice protuzračne obrane Patriot koje je Berlin ponudio nakon što je raketa ispaljena iz Ukrajine pala na Poljsku, dodajući da bi za sigurnost Poljske bilo bolje da su na ukrajinskom teritoriju, blizu granice s Poljskom. "S vojnog gledišta, bilo bi najbolje da su sustavi smješteni u Ukrajini, tada bi najučinkovitije štitili i Ukrajinu i Poljsku", rekao je Andrzej Duda na konferenciji za novinare u Litvi. "Ali odluka je na Berlinu", istaknuo je.
• "NATO je odlučan pomoći Ukrajini da se obrani od ruske agresije koliko god je potrebno i pomoći će joj da transformira svoje oružane snage prema zapadnim standardima", rekao je glavni tajnik Jens Stoltenberg. Također je pozvao sve zemlje da nastave isporučivati sustave protuzračne obrane i drugo oružje Ukrajini, jer NATO kao organizacija, naglašava, ne isporučuje oružje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.