Rat u Gazi, 182. dan: Bidenov "ultimatum" bez supstance - zašto američki pritisak na Izrael neće rezultirati smanjenjem agresije na Gazu?
Brojni mediji izvijestili su kako je američki predsjednik Joe Biden izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahu dao "ultimatum" za vrijeme jučerašnjeg telefonskog razgovora rekavši mu da će se "američka politika promijeniti" ukoliko Izrael ne pristane na prekid vatre u Gazi.
Ali kako bi se američka politika "promijenila"? Hoće li, primjerice, SAD prestati isporučivati oružje Izraelu? Ako je tako, zašto ta tvrdnja nije dio navodnog Bidenovog "ultimatuma"? Hoće li, kako neki mediji pišu, SAD manje podržavati Izrael u UN? Ako i bi, što bi to konkretno promijenilo? Nedavno je SAD dozvolio da prođe rezolucija UN Vijeća sigurnosti u kojoj se poziva na hitan prekid vatre u Gazi. Je li prekid vatre stupio na snagu? Naravno da nije i to zbog činjenice da SAD tvrdi kako rezolucija "nije obvezujuća", u prijevodu - rezolucija ne znači ništa.
Američki pritisak za sad nije rezultirao nikakvim smanjenjem izraelske agresije na Gazu, a teško da će i ovaj jučerašnji telefonski razgovor nešto promijeniti. Rezultata nema jer pritisak još uvijek nije konkretan. Može li postati? Ako postane to će svi znati jer nema sumnje da je SAD u stanju zaustaviti ovaj sukob, ako želi, ali stiče se dojam da Bijela kuća ipak ne želi ići tako daleko.
Aktualno:
• Netanyahuov ured poručio je da će dopustiti "privremene" isporuke pomoći preko svoje granice u Pojas Gaze. "Izrael će dopustiti privremenu dostavu humanitarne pomoći kroz Ashdod i kontrolnu točku Erez", stoji u priopćenju iz premijerova ureda, misleći na luku oko 40 km sjeverno od Gaze i kopneni prijelaz Beit Hanoon.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.