Golubovi u Pentagonu i jastrebovi u Bijeloj kući: Stvara li se raskol između američke vojske i politike po pitanju Ukrajine?
Prije desetak dana pojavili su se navodi u utjecajnim američkim novinama da određeni američki dužnosnici, koji nisu imenovani, vrše pritisak na Kijev tražeći od ukrajinskih vlasti da revidiraju svoj tvrdi stav prema (odbacivanju) pregovora s Rusijom. To je, očekivano, izazvalo popriličan otpor s ukrajinske strane jer im se nipošto ne dopada ideja da ih se sad gura prema pregovorima, baš u trenutku kad njihova vojska ostvaruje vrlo konkretne i važne pobjede na terenu. Iz Kijeva smatraju da je ovo trenutak kad treba još i pojačati svaku potporu za Ukrajinu i njenu vojsku kako bi se ruski trenutak potpuno slomio.
S time se slažu neki od njihovih glavnih saveznika i opskrbljivača, ali ne svi. Tko je tko u ovom trenutku? Sudeći prema dostupnim izjavama čini se kako najratoborniji "jastrebovi" u ovom trenutku obitavaju upravo u Bijeloj kući. Predsjednik Joe Biden i njegov tim kontinuirano najavljuju dodatne vojne pakete za Ukrajinu dok mogućnost pregovora niti ne spominju. Imajući u vidu da je Biden i navodno interesno povezan s Ukrajinom (preko kontroverznih poslovnih odnosa u ukrajinskim kompanijama njegovog sina Huntera Bidena), moglo bi se postaviti pitanje može li uopće administracija na čelu s Bidenom donositi "razborite" (ako je to uopće ikad bio slučaj u kontekstu ovog rata!) odluke.
S druge strane vrhovni američki general, šef glavnog stožera američke vojske, Mark Milley, u zadnje vrijeme postao je glavni predstavnik zagovaranja diplomacije i pregovora pred zimu. Zanimljivo je, ali ne i nečuveno, da se više "golubova" nastanilo u Pentagonu nego u Bijeloj kući. Možda to i nije toliko čudno. U interesu Milleya i američke vojske generalno bilo bi smirivanje u ovom trenutku jer jasno mogu vidjeti da daljnja eskalacija potencijalno vodi i prema širenju sukoba, širenju u kojem bi i američka vojska morala sudjelovati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.