Fragmentacija europske potpore: Pritisak Berlina bez odaziva na ključnim mjestima - Madrid i Atena neće slati Patriot sustave u Ukrajinu
Njemačka je nedavno predstavila svoj ambiciozan plan s ciljem jačanja ukrajinske protuzračne obrane - ukratko, ponuđena je shema prema kojoj bi druge zemlje, unutar EU-a i NATO-a, ali i šire, diljem svijeta, mogle svoje protuzračne sustave poslati u Njemačku koja bi ih zatim dostavila Ukrajini (vidi: Njemačka velika shema s protuzračnim sustavima: Prikupljanje diljem svijeta za slanje na ukrajinski front). Takvo posredništvo trebalo je olakšati dolazak PZO sustava do Ukrajine od strane onih zemalja koje ne žele da ih se pretjerano doživljava kao da su svrstane na jednu stranu ovog sukoba. No, problem po Berlin, a još i više po Kijev, je u tome što takvih zemalja zapravo i nema puno, odnosno nesvrstanost kojoj svjedoče je stvarna, a ne suzdržanost zbog eventualne ljutnje Kremlja. Zapravo izuzev NATO bloka Ukrajina može direktno računati na vrlo mali broj zemalja (kao što je recimo Japan) jer ostatak svijeta ne zauzima stranu u ovom sukobu.
Što se pak tiče protuzračne obrane, Ukrajini ista danas treba više no ikad jer su ruske snage znatno pojačale zračne napade (raketama i dronovima) ciljajući najčešće njihovu ključnu infrastrukturu kao što su energetski objekti, ali i gradove poput Harkova i Odese. Konkretan sustav koji Ukrajini najviše treba, jer se pokazao i kao najučinkovitiji, je Patriot protuzračni raketni sustav američke proizvodnje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je kako Ukrajini treba još najmanje 7 Patriot sustava kako bi mogli adekvatno pokriti ključni dio neba i eliminirati rusku zračnu prijetnju.
Njemačka se obvezala da će Kijevu poslati jedan svoj, a spomenuta shema trebala je osigurati ostatak. Nekoliko EU i NATO zemalja posjeduju Patriot sustave, no čini se da nemaju namjeru odvojiti se od njih iako se prema njima, kako piše list The Financial Times, izvršio vrlo snažan pritisak tijekom zadnjih dana.
"Patrioti se mogu nazvati sustavima protuzračne obrane samo ako rade i spašavaju živote, a ne ako stoje nepomični negdje u skladišnim bazama", poručio je Zelenski, ali izgleda da ta retorika nije dovela do rezultata. Naime, dvije europske zemlje su ključne u ovom pogledu i od njih se očekivalo da mogu slanjem svojih sustava uvelike pomoći Ukrajini - to su Španjolska i Grčka.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.