Bidenova administracija odlučila je pod svaku cijenu zaustaviti iranske dronove u Ukrajini, ali kako to misli napraviti?
Bidenova administracija poručuje da će uložiti maksimalan napor kako bi spriječili iransko slanje dronova Rusiji, no nije baš sasvim jasno kako točno to planiraju učiniti. Što se samih dronova tiče, Moskva i Teheran, očekivano, opovrgavaju samu činjenicu da iranski "kamikaze" dronovi uopće zuje nad Ukrajinom (a riječ je o poprilično glasnom zujanju), no količina foto/video materijala iz Ukrajine potvrđuje da ta veza između Irana i Rusije itekako postoji.
SAD zapravo ima dva načina kako može pokušati pristupiti tome - mogu ili pokušati izvršiti maksimalan pritisak na Iran u vidu da im onemoguće nabavu komponenti koje su potrebne za sastavljanje takvih dronova. No, to neće biti lako iz prostog razloga što Iran već godinama radi na tome da svoje ključne komponentne nabavlja tamo gdje im vrata nisu zatvorena. Štoviše, unatoč sankcijama iranska vojna industrija poprilično se razvila zadnjih godina, a Iran danas proizvodi brojna autohtona naoružanja - od dronova, vojnih zrakoplova, do protuzračnih sustava pa čak i podmornica.
I što ako SAD ne uspije u tome, koji je alternativni plan? U tom slučaju jedino što zapravo mogu je maksimalno naoružati Ukrajinu s protuzračnim sustavima koji bi rušili ove dronove.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.