Drugo je stoljeće Nove ere, a poznati grčki mislilac, pisac, matematičar i astronom, slavni Klaudije Ptolemej, upravo je kompletirao svoj sustav - Ptolemejev sustav, ili kako ga danas češće nazivamo: geocentrični sustav.
O kakvom je sustavu, odnosno modelu riječ? Geocentrični sustav, kako mu i ime kazuje, tvrdi da se u centru cijelog svemira nalazimo mi, odnosno naša draga planeta Zemlja, a sve ostalo, od Mjeseca, Sunca pa do najudaljenijih zvijezda, vrti se oko nas.
Svemir možda i jest beskonačan, ali to ni nije toliko bitno kada ste njegov centar. Osjećaj je, bez sumnje, dobar. Sve se vrti oko vas, a vi morate da ste itekako posebni kada je situacija takva.
Koji osjećaj vam je draži, nekako ugodniji, osjećaj da se sve poznato i nepoznato vrti oko naše plave planete ili da je ona samo mala, sitna, ekstremno - gotovo nezamislivo - sitna točkica u ogromnoj svemirskoj prašini i prostoru koji se proteže beskonačno u sve strane?
Klaudije PtolemejNaravno, nije Ptolemej prvi došao na takvu ideju, nipošto - štoviše, njegov rad zapravo je kulminacija više stoljeća bavljenja astronomijom grčkih i babilonskih astronoma.
Davno prije njega, još u četvrtom stoljeću prije Naše ere Sokrat i njegov učenik Platon pisali su o geocentričnom modelu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.