Vodič kroz europske buvljake, šarmantne tržnice rabljenih predmeta i starina koje oblikuju kulturni identitet svojih gradova
Posjeti buvljacima i sajmovima starina vrlo su popularni među turistima koji žele doživjeti autentičnu lokalnu kulturu, opuštenu atmosferu i jedinstvena iskustva. Tu će pronaći predmete i originalne suvenire kakvih nema u običnim turističkim trgovinama. Buvljaci su također mjesto susreta ljudi iz različitih sfera života, što ih čini izvrsnom lokacijom za uličnu fotografiju!
Osim turista, na buvljacima se 'muvaju' lokalni ljubitelji vintage mode i umjetnosti, lovci na antikvitete, intelektualci, ljubitelji knjige i vinila, kupci s ograničenim budžetom, avanturisti u potrazi za 'skrivenim blagom', oni ekološki osviješteni te naravno – lokalni boemi i srčani komentatori svakodnevice.
U šarenilu te žive izložbe na otvorenom, krajičkom uha sigurno ćete uhvatiti neku zanimljivu gradsku priču i našaliti se na račun ljudskih karakteristika.
No, prije nego što spomenemo neke od mnogih zanimljivih buvljaka u europskim gradovima, definirajmo preciznije što buvljak jest ili nije.
To je obično otvoreni trgovački prostor, odnosno sajam na kojem se prodaju rabljeni predmeti, poput odjeće, nakita, namještaja, alata, antikviteta, umjetničkih djela, knjiga, nosača zvuka i drugih predmeta. Tu se predmeti u pravilu prodaju po povoljnim cijenama koje nisu fiksne, već je uobičajeno cjenkanje, što buvljake čini atraktivnima za kupce!
Za određene buvljake posjetitelji plaćaju i ulaznicu, a u posljednje vrijeme procvat su doživjele i web stranice na kojima možete pratiti i licitirati za neke vrijednije predmete s buvljaka specijaliziranih za starine.
Buvljaci su uglavnom organizirani tjedno ili mjesečno, dok oni najveći rade 365 dana u godini. Neki kultni buvljaci održavaju se samo jednom godišnje, kao što su rujanski buvljak u francuskom Lilleu, proljetni buvljak u Münchenu ili Luikse Markt Arnhem koji se održava se tijekom ljetnih mjeseci u Arnhemu u Nizozemskoj.
Locirani su na javnom prostoru poput trga ili parkirališta, ili u zatvorenim prostorima, kao što su hangari ili prenamijenjeni industrijski kompleksi.
Izraz 'buvljak' dolazi od riječi buha, baš kao i u mnogim drugim europskim jezicima. Britanci ga zovu flea market, narodi francuske kulture koriste naziv marché aux puces, Talijani i mnogi drugi koriste izraz mercato delle pulci, a Nijemci imaju mnoštvo izraza, kao npr. Flohmarkt.
Prošireni sadržaji i različite teme buvljaka
Sajam rabljene robe i antikviteta, ili kraće 'buvljak', nerijetko se spaja sa sajmom rukotvorina i umjetnosti i sajmom lokalne hrane i pića. Sajmovi koji previše svaštare i dozvoljavaju ulazak industrijske robe bez posebnog identiteta svakako će izgubiti svoju dimenziju kulture i postati nezanimljivim za turiste i posjetitelje istančanijeg profila.
S druge s strane, prošireni sadržaj buvljaka može uključivati festivale hrane i pića ili zanimljive ugostiteljske lokale, razne vrste zabave i aktivnosti, te čak umjetničke i kulturne događaje, koncerte, radionice... Unikatne rukotvorine najčešće su sastavni dio sajmova rabljenom robom, pa to možda ne treba ni posebno izdvajati.
Veliki berlinski buvljak "Mauerpark Flohmarkt" postao je tako tradicionalno okupljalište kvalitetnih uličnih svirača i mladih umjetnika, a ponekad nastupaju i poznati izvođači kao gosti. Slično se događa i u nekih drugim europskim središtima, recimo Flohmarkt am Liechtenwerder Platz u Beču, gdje se održavaju zanimljive izložbe, zanatske radionice i nastupi.
Veći europski gradovi imaju i brojne tematske buvljake koji su prilagođeni najrazličitijim preferencijama i posebnim kolekcionarskim strastima, bilo da se radi o glazbi, literaturi, opremi za bebe, sportu, župnim buvljacima humanitarog karaktera, sa simboličnim cijenama i slično.
Interesantan je tematski sajam Kilkenny Architectural Salvage and Antiques, koji se održava u Irskoj. To je lovište za graditelje, dizajnere interijera, scenografe i kolekcionare i ostale, jer mogu se naći zanimljivi ukrasni arhitektonski elementi, rabljeni kamini, statue, antikne kvake, sirovina za gradnju...a od vlasnika sajma može se zatražiti i misija pronalaska određenih predmeta kakve si je kupac zamislio.
Od zanimljivih tematskih buvljaka, navedimo još tri britanska sajma; Sajam kolekcionara igračaka i vlakova u Cirencesteru (predmeti od 1950-ih do 1980-ih), Northern Arms Fairs gdje se prodaje antikno oružje, medalje i militarije, te First London, jedan od najpopularnijih i najprestižnijih sajmova rijetkih knjiga na svijetu, iza čega stoji i Udruga prodavača antikvarijata. Ova posljednja manifestacija također želi pokazati da skupljanje knjiga ne mora biti elitistički hobi, pa je dugi niz godina na sajmu postojao štand "Knjige ispod 5 funti" i od svakog se prodavača tražilo da doprinese.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.