Europska unija još jednom se izravno sudarila s logikom proglašavajući katalonski referendum ilegalnim. Kako smo mogli čuti od Europske komisije, glasanje nije bilo u suglasnosti sa španjolskim Ustavom. Pored 'čisto legalnog' aspekta ovog pitanja, EK je navela kako vjeruje da je vrijeme za jedinstvo i stabilnost, a ne za podjele i usitnjavanja. Drugim riječima, nije vrijeme za demokraciju.
Nije teško razumjeti strah Bruxellesa od demokracije, pogotovo od izravne demokracije oličene u referendumima. Junckera, Mogherini, Tuska i ostale, nitko nije izabrao. Oni su dobili ukupno nula glasova. Usprkos tome oni obnašaju funkcije koje prilično utječu na živote 500 milijuna ljudi u EU. Da, za njih nitko nije glasao, niti se točno zna što je njihov politički program, još manje se zna čime su zaslužili najviše europske političke funkcije, a da ne govorimo o apsurdno velikim plaćama.
No, vratimo se Kataloniji. Tamo je održan odavno najavljeni referendum. Još u veljači 2008. godine, netom nakon što je Kosovo proglasilo neovisnost od Srbije, politička delegacija Katalonije posjetila je Bruxelles promovirajući ideju neovisnosti na otvorenim forumima, ali ne i u europskim institucijama. navodeći da će 2017. održati referendum o neovisnosti. Katalonci tom prilikom nisu kritizirali odluku Prištine, što se posve uklopilo sa stavom Bruxellesa, premda je Španjolska, kao i još četiri države članice bila protiv toga.
Bruxelles se prema kosovskoj neovisnosti očitovao svojom tradicionalnom urnebesnom formulacijom – to je jedinstven slučaj. To ovih dana govoreći o Kataloniji ponavlja glasnogovornica Maja Kocijančić, kojoj je po službenoj dužnosti zapalo da vrijeđa zdrav razum šire javnosti. 'Kao što je potvrdilo Vijeće EU, Kosovo je SUI GENERIS slučaj (unique case) i kao takav se ne može usporediti s bilo kojom drugom situacijom. Dvostrukih standarda nema. Međunarodno pravo mora biti univerzalno primijenjeno, a EU ga u potpunosti poštiva', navela je Kocijančić.
Osim toga što se u politici i diplomaciji ne bi trebalo spominjati ono čega nema, a prema ovoj izjavi to su dvostruki standardi, Kocijančić objašnjava i da EU u potpunosti poštiva međunarodno pravo, a tek je ova tvrdnja sporna. Kosovo je međutim vrišteći primjer dvostrukih standarda i kršenja međunarodnog prava. Naravno, ne i jedini.
Kada je 12. veljače 2008. u Europskom forumu za sigurnost u Bruxellesu održana javna debata na temu 'Što je zapravo secesija i je li Kosovo jedinstven slučaj?' tom je prilikom, Bruno Coppieters, profesor prava na Slobodnom sveučilištu u Bruxellesu pored ostalog rekao: 'Pitanje je li Kosovo jedinstven slučaj vrlo je zanimljivo. Intrigantno je saznati zašto EU i dalje govori o jedinstvenom slučaju, a ne o izuzetku. Odgovor je jednostavan, jer se jedinstveni slučajevi ne dovode u vezu s generalnim principima, što nije slučaj s izuzecima. Izuzeci su zakonska obaveza. Također je moguće da EU generalno tvrdi da ima legitimitet nadvladati princip teritorijalnog integriteta na kontinentu'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.