Nizozemsko Ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da do danas nije postiglo kompromis s Bruxellesom po pitanju 'euroasocijacije Ukrajine' te neće moći ratificirati postojeći sporazum kojim je to predviđeno. Umjesto ratificiranja dokumenta nizozemski premijer Mark Rutte zatražit će danas na neformalnom EU summitu u Bruxellesu od lidera Europske unije da se u ovaj Sporazum o asocijaciji (AA) unesu izmjene kojima se ograničavaju pretenzije Ukrajine na članstvo u EU, te se isključuju financijska i sigurnosna jamstva Kijevu.
Negativan stav nizozemske vlade je izravna posljedica referenduma koji je proveden u travnju u toj zemlji, a na njemu su građani sa 61 posto glasova odbili ideju o približavanju Ukrajine Europskoj uniji. Iako je u svih ostalih 27 država EU taj dokument ratificiran neophodni konsenzus ipak nije postignut, te je zbog toga sporazum de jure ništavan. Ukoliko bi EU članice pristale na ukrajinski prijedlog o izmjenama, onda bi Rutte zatražio potporu parlamenta u Den Haagu da mu se odobri ratificiranje redefiniranog dokumenta.
Činjenica da će u ožujku u Nizozemskoj biti provedeni opći izbori dodatno komplicira čitavu stvar te ostavlja posve malu nadu Kijevu da će moći izbjeći europski fijasko. Čini se vjerojatnijim scenarij prema kojem se Europa odrekla 'Euromaidana', što bi značilo da su prozapadne težnje Ukrajine bile samo iluzije. Velike nade raspršio je referendum u jedinoj državi EU u kojoj je proveden, što bi moglo značiti da bi u još nekim državama sporazum vjerojatno bio odbijen, kada bi se pitalo građane. To je danas više od pretpostavke.
Svjestan težine nizozemskog 'ne' Rutte je ove jeseni proveo konzultacije sa svim strankama u domaćem parlamentu i pokušao se ipak izboriti za prihvatljivu verziju AA s Ukrajinom. Prema agenciji 'Reuters', koja je imala uvid u nacrt Rutteovog izmijenjenog teksta, Nizozemska predlaže da sporazum 'ne sadrži obvezu EU ili njenih država članica za pružanje kolektivne sigurnosne garancije ili druge vojne pomoći i asistencije Ukrajini'. Isto se odnosi i na financijsku pomoć, te se precizira da AA nije 'korak' Ukrajine prema članstvu u Uniji.
Iako ove odredbe nisu izričito niti obećane Ukrajini prema originalnom AA-u, Nizozemci žele da to bude istaknuto kao dodatno uvjerenje biračima da se one neće provoditi na mala vrata. U nacrtu se također naglašava da je borba protiv korupcije u Ukrajini ključna za poticanje boljih odnosa Kijeva s Europom. AA se od početka ove godine privremeno primjenjuje, a Nizozemci su najavili da će ga oboriti ukoliko njihovi prijedlozi ne budu prihvaćeni. Ukoliko prijedlozi koje donosi Rutte budu prihvaćeni, on će zatražiti suglasnost za ratifikaciju u nizozemskom parlamentu.
Poljski MVP Witold Waszczykowski požalio se novinarima na Nizozemsku sljedećim riječima: 'Za nas je to teško prihvatljivo. Ako to (AA) ne bi vodilo ka članstvu u nekom trenutku u budućnosti, zašto se onda time uopće zamarati? Za sada, naravno, mogućnost članstva Ukrajine dosta je daleko. Tek nakon što Ukrajina bude implementirala sve odredbe AA-a i primijenila sve preporuke EU, vratit ćemo se na to pitanje'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.