Rusija je strašnije iskušenje za Ukrajinu od nuklearne katastrofe u Černobilu, ocijenio je prije dva dana ukrajinski predsjednik Petro Porošenko. Govoreći na ceremoniji otkrivanja novog zaštitnog sarkofaga ('Arka') nad oštećenim černobilskim energoblokom, Porošenko je naveo: "Nitko nije mogao zamisliti da černobilski izazov neće biti najgorim i najstrašnijim izazovom s kojim se suočila Ukrajina. Ukrajina podiže 'Arku', novi sigurnosni objekt u ratnim uvjetima, dok se brani od ruske agresije'.
Sudeći prema pompoznim izjavama i hazarderskim potezima službenog Kijeva, koji uzimaju maha od pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Americi, ukrajinsko rukovodstvo proživljava neskrivenu nelagodu. Ukratko, muči ih nedoumica hoće li Trump nastaviti Obaminu politiku prema Ukrajini, odnosno Rusiji. U uvjetima visokog psihološkog pritiska Kijev poseže za onim što najbolje zna, a to su antiruska propaganda i otvoreno provociranje Moskve.
Narednih, sedam tjedana do Trumpove inauguracije, predstavljaju kritični period koji ukrajinsko rukovodstvo može smatrati svojom šansom. U čemu bi Kijev mogao vidjeti šansu i što bi mogao napraviti? Šansa Kijeva je prije svega u izazivanju dodatnog kaosa uz pomoć kojeg bi Trumpu iskomplicirali eventualno pomirenje s Rusijom. Zbog toga možemo očekivati da će Kijev intenzivno provocirati Moskvu nadajući se valjda da će Rusi uzvratiti nesrazmjernom mjerom koja bi mogla izazvati negodovanje svijeta i nešto preko čega Trump ne bi mogao prijeći.
Čini se uvjerljivim da je plan manje više takav. Dijelom tog plana možemo smatrati i danas pokrenutu dvodnevnu vježbu ukrajinske vojske u ispaljivanju raketa nadomak Krima. Predstavnici ukrajinske vojske istaknuli su da raketne manevre provode striktno u skladu s normama međunarodnog prava. Rusija u principu ne može imati ništa protiv da ukrajinska vojska vježba na svojem teritoriju, ali je ruska vojska na Krimu u stanju uzbune, odnosno visoke pripravnosti.
Proteklih tjedana mogla su se čuti upozorenja s različitih strana svijeta kako bi Ukrajina mogla iskoristiti period tranzicije vlasti u Americi za realiziranje nepovratnog vojnog scenarija. Istodobno, odlazeći američki predsjednik Barack Obama posavjetovao je Trumpa da nastavi njegovu politiku suprotstavljanja 'Rusiji koja krši međunarodne norme'. Trump je sa svoje strane tijekom senzacionalne izborne kampanje nagovijestio mogućnost priznati Krim ruskim teritorijem i ukinuti antiruske sankcije.
Šef ukrajinske diplomacije Pavel Klimkin izrazio je suštinsku strepnju Kijeva sljedećim riječima u autorskom tekstu za 'New York Times' od 28. studenog: 'Nadam se da će s Trumpom ne samo SAD, nego i cijeli svijet dobiti snažno vodstvo. Također se nadam da će Ukrajina sačuvati svojeg vjernog prijatelja i saveznika kojem smo tako zahvalni za razdoblje sazrijevanja naše demokracije'.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.