Američki i ruski vojni dužnosnici razgovarali su negdje na Bliskom istoku o 'mjerama za izbjegavanje međusobnih sukoba' u borbi protiv Islamske države u Siriji, priopćio je jučer Pentagon. Dan ranije iz administracije Donalda Trumpa u javnost je došla izjava da je predsjednik spreman uspostaviti 'novi dijalog sa Rusijom o Siriji'. Konkretno, Washington je izrazio zainteresiranost za proširenje zone smirivanja sukoba u regiji rijeke Eufrat, te predložio uspostavu tri linije komunikacije s Moskvom, kako bi se izbjegli sukobi ruske vojske i koalicijskih snaga koje predvodi SAD.
Da Washington želi suradnju s Moskvom potvrdio je Herbert McMaster, pomoćnik predsjednika Donalda Trumpa za nacionalnu sigurnost. On je u razgovoru za CNN objasnio da Bijela kuća ima u vidu tri cilja. Prema njegovim riječima SAD se moraju suprotstaviti destabilizirajućem ponašanju Rusije, ali žele izbjeći sukob s Rusijom, zemljom koja posjeduje nuklearno oružje. 'Želimo identificirati oblasti suradnje gdje možemo djelovati s Rusijom na temelju zajedničkih interesa', rekao je McMaster i naveo za primjer situaciju u Siriji.
Dakle, dok je Donald Trump 'prašio' s govornice UN-a, Lavrov ga nije 'pohvalio' bez razloga, jer u dubinama diplomacije plete se nit suradnje koja će povezati Ameriku i Rusiju. Ne treba naravno biti naivan da će to ići lako, ali još manje bi trebalo uzimati zdravo za gotovo ono što se govori javno. A javnost je obaviještena da je McMaster izravno reagirao na oštru retoriku ruskog generala Sergeja Rudskog koji je rekao da 'Amerikanci pružaju specijalne usluge' Džabhat al Nusri u zoni deeskalacije u provinciji Idlib. Tamo su borci Džabhat al Nusre koje je Moskva odavno proglasila teroristima blokirali 29 ruskih vojnih policajaca.
Neslužbeno, ruski vojnici su objasnili kako su Amerikanci mogli, i kako vjerojatno jesu, obavijestili 'umjerenu' opoziciju o njihovom i kretanju sirijske vojske u Idlibu kod Deir az-Zora. U Pentagonu su odbacili ove optužbe, tvrdeći da su ruske i sirijske snage napale američke saveznike u toj regiji. Glasnogovornik ruskog Ministarstva obrane, general Igor Konašenkov izjavio je da je s istočne (lijeve) obale Eufrata, gdje se nalaze pripadnici 'Sirijskih demokratskih snaga' zajedno sa američkim vojnicima na sirijsku vojsku dva puta otvarana žestoka minobacačka i topnička vatra.
Situacija se usijala i bilo je samo pitanje vremena kada će se izravno sukobiti američke i ruske snage na terenu oko Eufrata. A onda je preko specijalnog kanala veze predstavnik američke vojske pozvao iz Katara i uspostavio kontakt s ruskim kolegama. Rusi su također priželjkivali deeskalaciju, pa je poziv prihvaćen. Nakon toga su se 'negdje' na Bliskom istoku sastali američki i ruski vojni dužnosnici. Umjesto što bismo mogli nagađati gdje se dogodio taj susret, da li negdje u sirijskoj pustinji ili uz nargile u nekom živopisnom lokalu u Bejrutu, pogledajmo što kaže Pentagon.
'U razgovoru je istaknuta potreba da se podjele operativne zone i lokacije, kako bi bili izbjegnuti međusobni sukobi koji bi eventualno ometali efikasnost borbe protiv Islamske države', rekao je Ryan Dillon, glasnogovornik koalicije predvođene američkom vojskom u Bagdadu. Dillon nije saopćio detalje o tome kada i gdje je sastanak održan, ali je rekao da je razmjena informacija bila fokusirana na bitke u Deir ez-Zoru, gdje pobunjeničke grupe pod pokroviteljstvom SAD-a djeluju blisko s vojskom sirijske vlade koju podržava Rusija. Dillon je najavio da će novi sastanci predstavnika armija dvije zemlje vjerojatno biti održani 'na istoj lokaciji'.
Istodobno od Lavrova je stiglo objašnjenje da rusko-američki odnosi stradaju zbog 'sitničavosti' administracije bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame. 'Rusko-američki odnosi trpe ne zbog konflikata, nego zbog toga što je prethodna administracija postupila sitničavo, osvetnički, postavljajući minu odloženog djelovanja pod rusko-američke odnose', rekao je ruski MVP Sergej Lavrov, dodajući da nije očekivao takvu sitničavost od laureata Nobelove nagrade za mir.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.