Grčka financijska kriza ozbiljno prijeti slomiti Syrizu, bez obzira na to hoće li vlada premijera Alexisa Tsiprasa u zadnji čas sklopiti s kreditorima dogovor o nastavku financiranja ili će zemlja službeno proglasiti bankrot.
Stvari stoje vrlo loše, tako da se čini da bi Atena mogla dobiti još kreditne pomoći samo ukoliko Tsiprasova vlada pogazi proklamirane 'crvene linije' i prihvati se provođenja mjera štednje, a to bi istodobno bilo i njeno političko samoubojstvo.
Odbijanje kompromisa s 'trojkom', odnosno nepristajanje na njene uvjete i dosljedno insistiranje na originalnoj politici 'protuštednje' zahvaljujući kojoj je Syriza dobila izbore prije četiri mjeseca, značilo bi izvjestan put u bankrot, jer već 5. lipnja na naplatu stiže rata duga od 300 milijuna eura, a Grčka je nema odakle platiti.
Tako je Syriza nakon samo četiri mjeseca na vlasti dospjela u praktički bezizlaznu situaciju u kojoj će se kajati ukoliko pristane baciti pod noge vlastitu političku platformu, a kajanje je neizbježno i ako država bankrotira, što bi vjerojatno značilo i istodobno napuštanje Eurozone.
Što bi zaista bio gori scenarij po Tsiprasa i njegovu stranku, teško je reći, ali sudeći po raspoloženju građana više od 60 posto je za odustajanje od tvrde pregovaračke pozicije Atene, dok njih oko 35 posto priželjkuje da vlada ne popušta.
Želja da Grčka ostane u Eurozoni ipak je uvjerljivo prevladavajuća (70 %) u grčkom društvu, te tamošnji mediji ocjenjuju kao 'pozitivnu' svaku izjavu europskih dužnosnika koji govore u prilog ostanka zemlje u monetarnoj uniji, a takvih izjava nema mnogo.
Ministar financija Janis Varoufakis rekao je jučer u obraćanju zastupnicima parlamenta da je Grčka nedjeljivi dio Europske unije i da je kriza pitanje koje se mora riješiti u obitelji, dakle u Europi.
'Svi naši ostali odnosi, s Rusijom, Kinom, SAD-om, Singapurom i Japanom razvijat će se na temelju interesa, ali nećemo naći rješenje za pregovore izvan europskih institucija i europske obitelji', kazao je Varoufakis i odbacio mogućnost da bi Atena mogla zatražiti pomoć od država BRICS-a.
Pored toga što su u obiteljskom domu u Bruxellesu od početka gledali na Syrizu kao na neželjeno dijete, ni Varoufakis čini se nije bio posve siguran u iskrenost svojih riječi, a još manje da će one ganuti srca europskih dužnosnika koji odlučuju o sudbini Grčke.
Tri dana ranije, u srijedu 27. svibnja, premijer Tsipras zamolio je američkog tajnika financija Jacka Lewa da urgira kod institucija 'trojke' (EU, MMF i ECB) tijekom ministarskog zasjedanja G7 u Drezdenu i pokuša ih uvjeriti da postignu sporazum sa Grčkom.
Veleposlanstvo SAD-a u Ateni oglasilo se u petak priopćenjem u kojem je navedeno da je Lew pozvao sve strane da pronađu zajednički jezik i brzo postignu dogovor za daljnje financiranje Grčke.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.