Pogibija Arsenija Pavlova Motorole (33), poznatog pobunjeničkog zapovjednika bataljuna 'Sparta', jučer u Donjecku, primljena je u DNR kao objava novog rata. Motorola je jučer ubijen u eksploziji u dizalu zgrade u kojoj je živio, a prema riječima Aleksandra Zaharčenka, lidera samoproglašene DNR (Donjecka Narodna Republika) 'Petro Porošenko je prekinuo primirje i objavio nam je rat, sada čekamo'.
Prema prvim izvještajima bomba ručne izrade kojom su ubijeni Motorola i njegov pratitelj bila je smještena u oknu dizala, spojena na kabel i aktivirana na daljinu. Motorola je dva puta ranjavan u borbama, a u proteklih pet mjeseci dva puta je izbjegao atentat. Istražitelji ubojstva navode da je prethodnih puta bomba bila smještena u kanti za smeće u dvorištu njegove zgrade, te na ulazu u bolnicu kada je išao na previjanje. Oni tvrde da jučerašnja smrtonosna eksplozija otkriva isti taj rukopis 'terorističkih skupina' koje su pratile Motorolu i bile detaljno upoznate s njegovim kretanjem i navikama.
Budući da je Motorola ubijen daleko iza borbenih linija, praktički u vlastitoj kući, bilo bi logično makar razmotriti da li je on možda žrtva nekih unutarnjih sukoba u pobunjeničkoj vojsci. Takvi sukobi ponekad imaju političku konotaciju, a ponekad su isključivo 'poslovne' prirode. Najčešće je riječ o oboje. Međutim u DNR-u kategorički tvrde da je ovdje riječ o ubojstvu koje su izvršili ukrajinski obavještajci, jer se Motorola nikada nije petljao u politiku, niti ga je interesirao ratni profit.
Baš zbog toga je, kao i zbog lude hrabrosti u ključnim bitkama za zračnu luku Donjeck, Ilovajsk, Marijupolj i Debaljcevu, kako objašnjavaju mediji, ovaj dragovoljac s ruskog Dalekog istoka i veteran iz rata u Čečeniji bio omiljeni (i višestruko odlikovani) zapovjednik i pravi uzor svojim suborcima. 'Ovdje su Rusi. Zato sam došao', objasnio je Motorola u jednom intervjuu.
U milijunskom gradu kao što je Donjeck, gdje svi govore ruskim jezikom, s prepoznatljivim lokalnim naglaskom, službena verzija o zapovjednikovoj smrti zapravo nije nemoguća. Ako Ukrajina tamo ima svoje obavještajce, a zašto ih ne bi imala, oni zasigurno nisu došli iz Galicije, nego su bili u Donjecku od prije. Činjenice da u DNR-u nije uspostavljen poseban kontraobavještajni režim, te da Motorola nije bio pod posebnim sigurnosnim mjerama (navodno je to smatrao kao uzurpaciju privatnosti), mogle su uvelike olakšati posao ubojicama.
Nije Zaharčenko tek tako spomenuo baš ukrajinskog predsjednika Porošenka. Prije dva mjeseca Porošenko je obećao da će 'čudovište' Motorolu izvesti pred lice pravde. Bilo je to na pogrebu ukrajinskog vojnika Igora Branitovskog Kiborga, za kojeg je Porošenko tvrdio da ga je zarobio i ubio osobno Motorola. 'Nema oprosta. A to čudovište biti će izvedeno pred lice pravde. On je odgovoran za smrt ukrajinskog heroja', rekao je Porošenko majci ubijenog vojnika.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.