Nacionalna koalicija za sirijske revolucionarne i oporbene snage
Inozemni ogranak sirijske opozicije održao je sjednicu u Kataru gdje je formirana nova organizacija preko koje će pobunjenici voditi svoje aktivnosti. Riječ je o Nacionalnoj koaliciji za sirijske revolucionarne i oporbene snage.
Za predsjednika organizacije izabran je Ahmed Moaz-al Khatib, sunitski šejk i bivši imam Velike džamije u Damasku, te gorljivi protivnik režima Bašara al-Assada.
Ahmed Moaz al-Khatib napustio je Siriju ove godine. Koalicija na čijem je čelu obuhvaća i najpoznatiju oporbenu grupaciju Sirijsko nacionalno vijeće, kao i neke druge grupacije koje same sebe nazivaju jedinim predstavnicima sirijskog naroda.
Predsjedniku Al-Khatibu pomagat će potpredsjednici George Sabra, poznat po tome što je nekoliko puta zatražio vojnu intervenciju u Siriji, te Riad Seif - oporbeni čelnik i poduzetnik koji živi u inozemstvu.
Organizacija je osnovana pod pritiskom Zapada i monarhija iz Perzijskog zaljeva.
Na sastanku organizacije prisustvovali su premijer Katara, turski ministar vanjskih poslova i dužnosnici američkog State Departmenta. Neka imenovanja održala su se prema njihovim uputama.
Ciljevi koalicije su ujedinjenje oporbenih snaga koje su u međusobnoj zavadi i formiranje "privremene vlade". Katarski premijer pozvao je na ujedinjenje, no nije došlo do odaziva svih oporbenih grupacija. Arapska liga priznala je novoformiranu organizaciju kao "predstavnike opozicije", no ne i kao "predstavnike sirijskog naroda". Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija pozdravile su novu organizaciju i obećale punu podršku i pomoć.
Francuska je prva europska država, i druga država na svijetu (nakon Libije), koja je organizaciju priznala kao "jedinog predstavnika sirijskog naroda".
Sama činjenica da se osniva novo upravljačko tijelo "pobunjenika" pokazuje da bivše Sirijsko narodno vijeće, kreirano s ciljem rušenja Assada, nije ispunilo očekivanja Zapada i arapskih monarhija. Većina sirijskog stanovništva (75%) aktivni su ili pasivni pristaše sirijske vlade.
Sirijska vojska predstavlja jednu od najefektivnijih borbenih snaga na Bliskom istoku, te se vrlo dobro nosi s misijom razbijanja militanata. Većina njih su (prema Lakhadru Brahimiju, izaslaniku UN-a i Arapske lige za Siriju) strani plaćenici - radikalni islamisti, uključujući one iz Al-Qaede, naoružani i financirani od strane NATO pakta i arapskih monarha.
Human Rights Watch već je nazvao aktivnosti oporbenih militanata u Siriji ratnim zločinom, što je uključivalo hvatanje i ubijanje talaca, strijeljanje vojnih zarobljenika i civilnih državnih zaposlenika, razaranje škola, granatiranje kršćanskih crkava i samostana.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.