Šef CIA-e John Brennan sastao se u petak u Sarajevu s čelnicima svih sigurnosnih službi Bosne i Hercegovine, a središnja tema njihovih razgovora bila je aktualna teroristička prijetnja od povratnika iz redova Islamske države, koji navodno pripremaju otvaranje fronte na Balkanu. Ključni podaci o pripremi terorističkih akcija u regiji navodno su došli od hrvatskih obavještajaca, koji su otkrili identitet glavnog organizatora terorističkih skupina na teritoriju Bosne i Kosova.
Ova pikanterija došla je iz američkih medija, koji su se pozvali na izjavu dužnosnika, a on je govorio pod uvjetom anonimnosti. Na meti islamskih terorista u Bosni navodno bi se mogli naći bosanski Hrvati i Srbi. Balkan je kao meki trbuh Europe prilika za širenje islamskog terorizma izvan teritorija Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, a Bosna je idealna za njihovu infiltraciju i djelovanje, jer tamo od rata (1992-1995) imaju snažno ideološko uporište i potrebne količine naoružanja.
Mediji u regiji popratili su vijest o dolasku Brennana istaknuvši u prvi plan da je posjet bio iznenadan, premda bi bilo logično i da šef američke obavještajne službe neće unaprijed trubiti o svojim putovanjima. Brennan je u Sarajevo došao pravo iz Riyadha gdje je pratio predsjednika Baracka Obamu u službenom posjetu Saudijskoj Arabiji.
Ima simbolike u činjenici da je Brennan iz Riyada došao u Sarajevo. Četvrt stoljeća prije njega počela je ovom rutom stizati pomoć u novcu, oružju i borcima. Ratni napori Bošnjaka (1992-1995) da izbore sebi državu, dobili su nakon rata izrazito vjerski karakter, prije svega zahvaljujući utjecaju propovjednika selefi islama koji su preplavili Bosnu.
Jedan od pionira među islamskim misionarima je Sheik Imad el-Misri, koji je 1992. napustio posao ekonomista u Saudijskoj Arabiji i došao u Bosnu ratovati i propovijedati Jihad. Tvrdio je, misleći na selefi islam da je 'potrebna samo krv mučenika da bi uhvatilo korijena'. Prvi zapovjednik mudžahedina u Bosni, Abu Abd al-Aziz došao je iz Afganistana s četvoricom veterana, jer su bili zgroženi 'nečistoćom' islama u Bosni.
'Cijela Saudijska Arabija, počevši od vlade, teologa do običnog naroda bila je za to da se dečki šalju u Jihad u Bosnu i Hercegovinu', posvjedočio je kasnije Nasir Ahmad Nasir Abdallah al-Bahri, rođen u Saudijskoj Arabiji, koji je bio mudžahedin u Bosni, prije nego što je otišao u Afganistan, gdje je bio vozač Osami bin Ladenu. Novac za njegov odlazak u Bosnu donirala je navodno izvjesna saudijska učiteljica. Al-Bahrijev ratni nadimak je Otac smrti.
Sveučilišni profesor strategije i bivši američki kontraobavještajac NSA u Bosni i Hercegovini John R, Schindler objavio je ove podatke u knjizi dokumenata 'Nečisti teror: Bosna, Al Qaida i rađanje globalnog Jihada' u kojoj je detaljno opisao kako je radikalno učenje islama stiglo na Balkan. Muslimani koji su prakticirali islam u jugoslavenskoj sekularnoj Bosni i Hercegovini, važili su za umjerene i tolerantne, što je Selefistima bilo posve neprihvatljivo, zbog čega su ih morali okrenuti 'pravoj vjeri'. Dolazak Selefista u sunitsku Bosnu u drugoj polovici 1992. označio je završetak podrške Sarajevu iz Irana.
Prema nepotpunim podacima iz ratnih evidencija, od 250 do 400 dragovoljaca iz drugih država došlo je u ovaj odred da bi poveli 'sveti rat' na Balkanu, a uskoro su okupili oko sebe tisuće lokalnih muslimana. Za stupanje u odred El-mudžahid dragovoljci iz Bosne prolazili su najprije vjersku obuku u trajanju šest tjedana. Prvi vjerski vođa bio je spomenuti al-Aziz, koji je govorio da je 'najgori scenarij' za Bosnu i Hercegovinu da ima 'mješovitu državu muslimana i kršćana'. El-Misri je tražio od muslimana u Bosni 'da se vrate tradicijama istinskih praotaca salafa'. Dragovoljci su dolazili iz arapskih zemalja, ali i iz Čečenije i zapadne Europe.
Pored pomoći u borcima i vjerskim 'komesarima', iz Saudijske Arabije u Bosnu je stizao i novac, a jedan od kanala bio je Al-Haramain islamska Fondacija (privatna) preko koje je financiran islamski odred legionara El-mudžahid sa sjedištem u Zenici. Vijeće sigurnosti UN stavilo je prije nekoliko godina Fondaciju na listu organizacija povezanih s terorističkim djelatnostima ISIL-a i al-Qaedae, a CIA je došla do podataka da se novac u Al-Haramain slijevao od trgovine narkoticima, prostitucije i trgovine ljudima.
Fondacija Muwafaq također je financijski pomagala odred El-mudžahid, a njihov ured je bio u Zagrebu. Osama bin-Laden nije krio bliskost sa Muwafaq fondacijom i njenim osnivačem, saudijskim milijarderom Khalid bin Mahfouzom. Fondacija Muwafaq zatvorila je zagrebački ured 1998. Osim njih, financiranje rata u Bosni i međunarodnog terorizma išlo je preko saudijske nevladine udruge IIRO, čiji je jedan od devet ureda bio u Bosni i Hercegovini. Prema obavještajnim podacima oko 500 milijuna dolara stiglo je u Bosnu kanalom IIRO-a.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.