O njemačkom zlatu te zlatu nekih drugih država se dosta govorilo i govoriti će se zbog apsurdne situacije da građani Njemačke ne znaju da li Njemačka uopće ima zlato ili ne koje je navodno ili ne u Bank of England i Odjelu FED-a u New Yorku.
Još apsurdnije je da neki od odgovornih u Njemačkoj tvrde da su vidjeli zlato iako FED ne pušta nikoga u sef. Nakon oluje Sandy, situacija se dodatno iskomplicirala. Tamo sad ne samo da se ne može vidjeti zlato nego su i obveznice postale kaša u kanalizacijskim vodama. (vidi: Sandy, obveznice i dionice: papiri natopljeni dizelom i kanalizacijskim vodama, moguća šteta u milijardama) Zvuči kao da nije stvarno, kao filmske priče. Od čega su ti sefovi napravljeni? Zar ne bi trebali biti vrhunskog kvaliteta?
Ali nisu Nijemci sami. U toj grupi su i Nizozemska, Ekvador, Švicarska i još, čini se, mnoge zemlje.
Da li je na pomolu novi problem?
Austrijska centralna banka drži većinu od 280 metričkih tona zlatnih rezervi u Ujedinjenom Kraljevstvu. Zamjenik guvernera Wolfgang Duchatczek je rekao to u financijskom komitetu državnog parlamenta. Tako barem tvrdi Bloomberg.
Priča se ponavlja. Opet zlato nije u matičnoj državi. I opet jedan komitet neke države raspravlja o zlatu. Ako nema problema i ako je sve tako krasno kako se situacija želi predstaviti (ignorirajući i zanemarujući ulogu zlata), čemu ove rasprave komiteta te toliko raspitivanje o zlatu? Ako je godinama moglo biti tamo gdje se navodno nalazi, zašto se toliki sada brinu gdje je? Ako zarađuju na izdavanju zlata, u čemu je problem?
I Duchatczek je u sličnoj situaciji kao mnoge njegove kolege, mora davati odgovore o tome gdje je zlato. On je rekao da je 80%, ili 224.4 metričkih tona zlata smješteno u Ujedinjenom Kraljevstvu. 17% ili 48.7 metričkih tona se nalazi u Austriji a 3% u Švicarskoj. To se vidi iz sažetka sastanka iza zatvorenih vrata koji je dao parlament.
Količina rezervi se nije mijenjala od 2007. godine, rekao je Duchatczek. Centralna banka je zaradila 300 milijuna eura (385 milijuna dolara) u proteklih deset godina od iznajmljivanja zlata, rekao je. Malo je čudno da Austrija nije poput Kine, Rusije i drugih zemalja kupovala zlato s obzirom na rast cijene. To bi sigurno bila dobitna kombinacija.
Austrija je zaradila 300 milijuna eura. Tako tvrdi gospodin Duchatczek. S obzirom da zlato nije u državi, da li je ta zarada upitna? I ne samo zarada nego da li zlato uopće postoji? Ako pogledamo primjer Njemačke, sve je moguće.
(vidi: Analiza - važno pitanje za Europu i svijet: Gdje je njemačko zlato?)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.