U sjeni oružanih sukoba na istoku Ukrajine trajala je istodobno financijska drama Kijeva koja upravo dostiže vrhunac, jer se zemlja praktički našla u tehničkom bankrotu, nakon što je parlament usvojio zakon o moratoriju na vraćanje dugova kreditorima.
Ukrajinska vlada objasnila je da će ovaj zakon biti kazna za 'beskrupulozne' inozemne vjerovnike, jer omogućava odlaganje vraćanja dugova, u trenutku kada vlada vodi teške pregovore s kreditorima o uvjetima za restrukturiranje 23 milijarde dolara vanjskog duga.
Kijev traži oprost dijela duga pozivajući se na neodgovornost kreditora koji su posuđivali milijarde režimu bivšeg predsjednika Viktora Janukoviča, te da oni ne kane vraćati te dugove, čemu se Rusija oštro protivi, a SAD opravdavaju tu logiku, dok pozicija Europe nije tako jasno definirana.
Nevolja nije došla sama, jer na ulice glavnog grada Ukrajine prije tri dana izašli su nezadovoljni građani koji traže da Vrhovna Rada odobri zakon o restrukturiranju privatnih deviznih kredita tako da dugovi mogu biti konvertirani u nacionalnu valutu po tečaju koji je tada bio važeći.
Oni traže i ostavku guvernerke Nacionalne banke Ukrajine Valerije Hontareve, a jučer je došlo i do fizičkog obračuna prosvjednika i policije, kada su deseci demonstranata pokušali uću u zgradu parlamenta.
Zapaljeni automobili i gume oko Vrhovne Rade, te sukobi s policijom, podsjetili su na 'revolucionarne' događaje iz prošle godine, pa su mediji ove prosvjede hitro nazvali 'financijski Majdan'.
Istodobno, ukrajinska grivna izgubila je 14 posto vrijednosti u prva četiri mjeseca ove godine, a prema procjenama Svjetske banke, inflacija će dostići 40 posto do konca 2015, BDP je opao 17 posto u prvom kvartalu ove godine, dok je industrijska proizvodnja manja za 21 posto nego prije 12 mjeseci.
Pregovori ukrajinske vlade s kreditorima o otpisu duga ne garantiraju sretan kraj, premda je ministrica financija Ukrajine Natalija Jaresko, koja se javila iz Rige (gdje je održan EU summit 'Istočno partnerstvo') u pauzi sastanaka navela da ima izgleda da će ipak postignuti dogovor s kreditorima.
Razgovori su zapeli kada je grupa vjerovnika odbila ukrajinski prijedlog o otpisu dijela glavnice duga, obrazlažući da to nije neophodno da bi Kijev mogao ispregovarati s MMF-om novi dio pozajmice od 17,5 milijardi dolara.
Tri glavna cilja za restrukturiranje ukrajinske ekonomije su ušteda 15,3 milijarde dolara u naredne četiri godine, smanjenje duga na 71 posto od GDP-a do 2020. godine, te prosječno povećanje godišnjeg proračuna za 10 posto BDP-a u periodu od 2019. do 2025. godine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.